Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 21 Jún 2017 15:09

Vyhodnotenie 13.ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže

Blahoželáme žiakom prvého a štvrtého ročníka, ktorí sa pod vedením p. učiteľky Karlikovej zúčastnili súťaže, Osmijankova literárna záhrada a dostali sa do finále medzi 24 najlepších škôl na Slovensku!!!

Prvý ročník: Simonka Balážová, Jakub Marušík, Adrianka Fabianová, Miško Lančarič, Adamko Kovář, Matejko Mozolák,  Matejko Moravec, Lenka Ďurcová, Sárka Halašová, Ľubka Ulmanová, Samko Novomestský, Romanko Pagáč, Šimonko Lovecký, Danko Gajar, Natálka Sadloňová, Patrik Macúch.

Štvrtý ročník: Dominika Miková, Emka Ambrušová, Anetka Mikotová, Paťka Hornáčková, Ninka Jančeková, Natálka Vičanová, Miško Matejovič, Maťo Konečný a Marek Ďuriš.

Vyhodnotenie 13.ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže


Aktualizované: Streda, 21 Jún 2017 15:24
 
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 21 Jún 2017 14:40

Škola v prírode v Pohronskej Polhore

Naše najmenšie deti z primárneho vzdelávania sa 12. júna 2017 vybrali do Banskobystrického kraja, kde v malebnej dedinke Pohronská Polhora strávili celý týždeň.

Prvý deň:
Cesta bola dlhá a nekonečná. Po malých prestávkach sme konečne docestovali na miesto pobytu. V penzióne Chata Zbojská, v ktorom sme boli ubytovaní, nás čakali naši animátori, Kristínka, Andrej a Kamila. Spolu s nimi sa začal náš pobyt.  Okolie sa zrazu premenilo na pirátsku loď.  Deti sa rozdelili do troch pirátskych skupín a spoločne so svojimi kapitánmi plnili rôzne úlohy. Večer boli pasovaní za pirátov a zhotovili si svoju vlastnú vlajku. Naše hry sme museli ukončiť, pretože sa spustil silný dážď. Piráti doplávali a uložili sa na spánok. Po dlhej a náročnej ceste každému dobre padol oddych.

Škola v prírode - Podhronská Polhora Škola v prírode - Podhronská Polhora

Druhý deń:
Prebudili sme sa do slnečného rána. Čakal nás deň veľkého výletu. Vybrali sme sa do Čierneho Balogu, v ktorom sme navštívili Čiernohorskú železničku. Pani sprievodkyňa nám porozprávala o minulosti lesnej železničky, dokonca nám ukázala parné lokomotívy.  Do histórie sa zapísal úsek zrekonštruovanej trate z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny, ako aj 12 km upravená trať na úseku z Čierneho Balogu do Hronca a Chvatimechu. Najnovší zrekonštruovaný úsek železničnej trate s obnovenou prevádzkou historických vláčikov vedie z Čierneho Balogu do miestnej časti Dobroč. Všetky tieto trate sme absolvovali. Vozili sme sa vláčikom a vychutnávali si čaro prekrásnej prírody. Výlet a zaujímavá jazda vo vláčiku sa skončila a nás opäť čakali animátori, ktorí s pani učiteľkami pripravili pekné pirátske odpoludnie plné hier a súťaží.

Škola v prírode - Podhronská Polhora Škola v prírode - Podhronská Polhora
Škola v prírode - Podhronská Polhora Škola v prírode - Podhronská Polhora

Tretí deň:
Opäť krásne ráno. Vyzeralo to, akoby sme mali počasie na objednávku. Po raňajkách a krátkej rannej rozcvičke sme sa vybrali do Bystrianskej jaskyne. Táto  jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi , ako aj priaznivými  podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Deťom sa veľmi páčila. Objavili sme v nej veľa zaujímavých tvarov, dokonca sme videli aj netopierov. Po skončení prehliadky sa všetky deti tešili na dlhoočakávané nákupy. Trhovisko pred jaskyňou sa zaplnilo malými kupujúcimi. Peňaženky sa otvárali a zatvárali dovtedy, kým nezívali prázdnotou. Spokojní sme odchádzali do penziónu, kde sme opäť strávili pekné odpoludnie i večer.

Škola v prírode - Podhronská Polhora Škola v prírode - Podhronská Polhora

Škola v prírode - Podhronská Polhora

Štvrtý deň:
Po rannej rozcvičke sme sa rozdelili do učební a znova sme si pripomenuli, že treba myslieť aj na školu. Každá trieda si preopakovala učivo, pripravila program na večerné posedenie a mohlo sa začať súťaženie, vyhodnocovanie pirátskych skupín a jednotlivcov. Večer sme sa stretli na večernom programe, kde sa jednotlivé izby predviedli, čo si nacvičili, a čím nás pobavia. Najskvelejší boli chlapci štvrtáci, Marek Ďuriš, Miško Matejovič a Janko Kovár. Zaspievali pieseň z vlastnej tvorby a všetci sme neverili vlastným ušiam. Úžasný výkon! Za nimi na druhom mieste skončili zabávači z 3. triedy, ktorí zaspievali pieseň zo seriálu Horná- Dolná. Pri hodnotení sme nezabudli ani na poriadok v izbách, ktorý každý deň sledovali pani učiteľky. Najčistejšiu izbu mali naše druháčky a to, Dianka, Barborka, Natálka Kovárová a Simonka. Zábava sa končila diskotékou, kde sa naše deti zabavili s animátormi.

Škola v prírode - Podhronská Polhora

Piaty deń:
Týždeň ubehol a nám bolo smutno, že ideme domov. Aj slniečko sa schovalo, zamračilo sa a na cestu do rytmu nám vyklopkával dážď. Sprevádzal nás celou cestou. My sme si odnášali domov nielen kufre plné vecí, ale všetci sme boli bohatší o krásne zážitky, ktoré sme prežili ďaleko od domova.

V závere chcem poďakovať mnohým ľuďom za pomoc. Bez nich by  sa táto škola v prírode nemohla uskutočniť.

Veľká vďaka patrí:
Lekárke MUDr.  Jarke Náhlikovej za starostlivosť o našich malých pacientov.
Vodičovi Jankovi Kolárikovi ml. za skvelú jazdu a bezpečné docestovanie domov.
Pánovi Michalovi Moravcovi za neopakovateľné ranné rozcvičky.
Kolegyniam Mgr. Danke Pagáčovej a Lenke Knapovej za starostlivosť o deti a spoluorganizovanie všetkých podujatí.
Všetkým rodičom, ktorí nám priniesli sladkosti a nápoje na pobyt tiež veľmi pekne ďakujeme.

PaedDr. Ľubica Karliková


Aktualizované: Streda, 21 Jún 2017 14:56
 
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 12 Jún 2017 12:23

 Deň detí 2017 v KrajnomTo bol bzukot.... Deň detí 2017 v Krajnom

Deň detí sa tento rok niesol v duchu najpracovitejšieho tvora – včely.

Aj na ihrisku v Krajnom sa v sobotu 3.6.2017 od 9,00 hodiny zhromaždilo včelstvo, ktoré pozostávalo zo zamestnancov školy, žiakov, bývalých žiakov, rodičov a priateľov školy.
Všetci v žlto-čiernych prúžkovaných úboroch s tykadlami na hlavách prišli, aby spríjemnili deťom ich sviatok a vytvorili krásny nezabudnuteľný zážitok. Včeličkám prialo aj počasie. Slniečko svietilo a cesta za poznaním mohla začať.

Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom

Pre deti bola pripravená cesta lesom, kde mohli absolvovať rôzne disciplíny a naučiť sa niečo o živote včiel. Pripavený bol aj včelár so svojím úľom, kde deti mali možnosť získať čo najviac vedomostí. Po ukončení cesty lesom bol pripravený stabilný program – hry, jazda na koňoch, futbal, súťaže, trampolína a maľovanie na tvár.

Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom

Oživením bola ukážka prác záchranných zborov – práca hasičov, polície a záchranárov, práca psovoda.

Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom

Nad hlavami lietal veľký čmeliak, ktorý záujemcov aj previezol.
Pre všetkých bolo pripravené občerstvenie, príjemná hudba a pre mládež vo večerných hodinách diskotéka.
Deň bol krásny, slnečný, ubzučaný. Zasa sa potvrdilo, že deti potrebujú nie počítače, telefóny, ale pozornosť svojich rodičov a zábavu, potom sú šťastné. V túto sobotu bolo veľa šťastných detí.

  Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom Deň detí 2017 v Krajnom
Viac fotografií nájdete tu
Všetky fotky z podujatia je možné získať v riaditeľni ZŠsMŠ Krajné

Touto cestou by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí sa tak nezištne zúčastnili tejto akcie, prišli vo svojom voľne, aby urobili iným radosť. Ťažko všetkých menovať, ale vieme, kto to bol a patrí im veľké ĎAKUJEME.

Za podporu ďakujeme:
Obec Krajné, Obec Hrachovište, Obec Podkylava, MAQS, Molitex, Movis, Setoop, Malko Polo,
r. Batková, p. Mirka Macúchová, Ham Krajné, Agropenzión Adam Podkylava, p. Lubomír Borovský, p. Soňa Haššanová, p. Zuzana Šusterová, Primabanka Myjava, Allianz Myjava.

Maronová Anna


Aktualizované: Pondelok, 12 Jún 2017 21:01
 
Napísal užívateľ Administrator   
Nedeľa, 11 Jún 2017 21:59

Literárno – dejepisná exkurzia

Na 19.3.2017 pripadlo 200. výročie narodenia prvého predsedu Slovenskej národnej rady, politika, spisovateľa, novinára, kodifikátora spisovnej slovenčiny a evanjelického kňaza - Jozefa Miloslava Hurbana. Keďže celý jeho život bol spätý s naším krajom, vybrali sme sa 7.6. so žiakmi 7. až 9. ročníka v rámci spoznávania regionálnej histórie po jeho stopách.Žiaci 8. ročníka si pred exkurziou pripravili referáty, ktoré pred každou navštívenou pamiatkou predniesli svojim spolužiakom.

V Beckove sme si pripomenuli Hurbanovo narodenie pred budovou, na mieste ktorej stál voľakedy jeho rodný dom, i prehliadkou expozície v kúrii Ambrovec.

Literárno-dejepisná exkurzia Literárno-dejepisná exkurzia

Ďalšou zastávkou našej exkurzie bol pamätník U Klasovitých pri Poriadí, kde bolo v septembri 1848 porazené dobrovoľnícke povstanie, vodcom ktorého bol aj Hurban.

Literárno-dejepisná exkurzia

Pred Domom pani Kolényovej v Myjave sme si pripomenuli Hurbanovo pôsobenie v 1.SNR a v Brezovej pod Bradlom jeho kaplánske pôsobenie v rokoch 1840 – 1843.

Literárno-dejepisná exkurzia Literárno-dejepisná exkurzia

Poslednou zastávkou našej exkurzie bolo Hlboké, miesto Hurbanovho kňazského pôsobenia od roku 1843 až do jeho smrti v roku 1888. Navštívili sme jeho pamätnú izbu, zastavili sme sa pri jeho soche pred evanjelickým kostolom i pred evanjelickou farou, kde bola v roku 1843 uzákonená spisovná slovenčina, a kde žil so svojou manželkou Aničkou, za slobodna Jurkovičovou, prvou slovenskou herečkou. Tu sa im narodilo 9 detí, medzi nimi aj spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský. Hurbanovu pamiatku sme si uctili aj pri jeho pamätníku na miestnom cintoríne.

Literárno-dejepisná exkurzia

Literárno-dejepisná exkurzia Literárno-dejepisná exkurzia Literárno-dejepisná exkurzia

Mgr. V.Boorová


Aktualizované: Nedeľa, 11 Jún 2017 22:29
 
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 02 Jún 2017 15:56

Olympiáda v anglickom jazyku

"S každým jazykom, ktorým hovoríte, žijete nový život. Ak viete len jeden jazyk, žijete len raz."

Anglický jazyk je všeobecne považovaný za najvýznamnejší jazyk v dnešnom svete. Naši žiaci sa ho usilovne učia, a preto sa radi zapájajú aj do súťaží s ním spojených. Jednou z najpopulárnejších je Olympiáda v anglickom jazyku.

Olympiáda v anglickom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku

S potešením môžeme konštatovať, že sa nám prihlásilo celkovo 23 žiakov. V kategórii mladších v  5., 6. a 7. ročníku súťažilo 13 žiakov, vo vyššej kategórii 8. a 9. ročníka 10 žiakov. Porovnali si svoje schopnosti v písomnej časti zloženej z cvičení zameraných na gramatiku, slovnú zásobu a čítanie s porozumením a najlepší postúpili do ústnej časti, kde tvorili príbeh podľa obrázka. Svoje jazykové schopnosti a zručnosti si tak nielen preverili, ale aj zdokonalili, získali skúsenosti, ktoré budú pre nich užitočné na strednej škole. V neposlednom rade je ale podstatné, že najmä v dospelosti tieto vedomosti využijú.

Prví traja v každej kategórii získali aj hodnotné ceny. Aj žiaci nižších ročníkov ukázali kvalitu a potvrdili, že anglický jazyk je dnes všade okolo nás a už mladší žiaci najmä vďaka počítačom a hudbe prichádzajú do kontaktu s týmto celosvetovo dôležitým jazykom.

Olympiáda v anglickom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku
Olympiáda v anglickom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku Olympiáda v anglickom jazyku

Olympiáda v anglickom jazyku

Konečné poradie Olympiády v anglickom jazyku v školskom roku 2016/2017 je nasledovné:

Kategória 1A:
1. Dominik Vydarený    – 7. ročník
2. Svetlana Oružinská  – 5. ročník
3. Michal Batka            – 6. ročník

Kategória 1B:
1. Alexandra Vargová  – 9. ročník
2. Marek Konečný       – 8. ročník
3. Daniela Figurová    – 8. ročník


Aktualizované: Piatok, 02 Jún 2017 17:06
 
Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2017 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!