Utorok, 21 Marec 2017 19:30

Beseda so spisovateľom Jozefom Pavlovičom

Vo štvrtok 16. marca do našej školy v Krajnom zavítal pán spisovateľ Jozef Pavlovič. Čakali ho naši predškoláci, žiaci z 1. až 4. triedy a deti z okolitých škôl. Jozef Pavlovič sa narodil 13. júna 1934 vo Veľkých Kostoľanoch. Momentálne žije v  Bratislave. Z jeho rozprávania sme sa dozvedeli, že prežil šťastné detstvo v období, kedy ešte nebola rozšírená elektrická energia a hračky boli veľkou vzácnosťou. Vďaka tomu takmer všetok voľný čas trávil  v kontakte s prírodou a zvieratkami. To boli prvé inšpirácie na napísanie jeho kníh. Dozvedeli sme sa, že nikdy v detstve nevidel iného spisovateľa, považoval ich za „bájne“ bytosti z minulosti. Prvé básne pre deti publikoval časopisecky. Debutoval zbierkou tradičných riekaniek pre deti Pri potoku, pri vode. Momentálne je autorom vyše 70 kníh.  Svojou tvorbou patrí  medzi autorov druhej povojnovej vlny pre deti. Do detského srdiečka sa mu podarilo dostať i pomocou vymyslených príbehov deduška Večerníčka. Úryvok z tejto knihy mali žiaci možnosť si vypočuť.

Beseda so spisovateľom Pavlovičom Beseda so spisovateľom Pavlovičom Beseda so spisovateľom Pavlovičom

Je autorom veľkého počtu hádaniek, prešmyčiek, riekaniek, ktoré sú taktiež detskému čitateľovi veľmi blízke. Spisovateľ pôsobil veľmi pokojne a zaujal hlavne osobným čarom, vitalitou a trpezlivosťou. Ako každý spisovateľ, aj Jozef Pavlovič vynikal pri diskusii s deťmi darom reči. Bolo to veľmi pokojné a príjemné stretnutie pre každého poslucháča.

V. Vydarená

Aktualizované: Streda, 22 Marec 2017 16:53