Pondelok, 21 November 2016 19:45

Deň vojnových veteránov (Deň červených makov)

Na začiatku 20.storočia zasiahli svet dva obrovské vojnové konflikty. Prvý z nich nazývaný aj veľká, neskôr prvá svetová vojna, trval od roku 1914 do roku 1918 a priniesol niekoľkomiliónové straty na ľudských životoch. Z našej obce v tomto vojnovom besnení zahynulo 76 mužov, ktorých mená sú vytesané na pamätníku obetiam I. a II. svetovej vojny.

Prímerie bolo podpísané o 5:00 11. novembra 1918 v Compiègne a začalo platiť od 11:00.

Spomienka na Deň divých makov

Pamiatku obetí I.svetovej vojny a zároveň aj Deň vojnových veteránov alebo Deň červených makov sme si už po tretíkrát pripomenuli aj v Krajnom, a to za spolupráce obce Krajné, Jednoty dôchodcov na Slovensku v Krajnom a Základnej školy s materskou školou v Krajnom. Spomienka začala presne o 11.hodine a 11.minúte rozozvučaním kostolných zvonov, potom p. Horák, predseda JDS v Krajnom, predniesol zúčastneným krátky príhovor a priblížil udalosti I. svetovej vojny a jej dôsledky. Žiaci 9. ročníka ZŠ s MŠ položili k pamätníku kyticu červených makov a zapálili sviečky na pamiatku padlých.

Spomienka na Deň divých makov   Spomienka na Deň divých makov

Foto: Ivan Gálik

To, že symbolom Dňa veteránov sa stal kvet, má pôvod v básni kanadského chirurga Johna McCraeho, ktorý slúžil na západnom fronte, neďaleko belgického mesta Ypres. Vo svojej básni vyjadril žiaľ nad zabitými spolubojovníkmi, ležiacimi na poliach plných vlčích makov.

Aktualizované: Utorok, 22 November 2016 15:12