Štvrtok, 04 Máj 2017 19:44

Osmijankova literárna záhrada - vyhodnotenie

Naša škola sa zapojila do13. ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže, Osmijankova literárna záhrada. Čítanie s Osmijankom sme realizovali vo vzájomnej spolupráci, a to najmladší, čiže prváčikovia a najstarší štvrtáci. Prvákov sa zapojilo 16 a štvrtákov 9. Úlohy sme plnili spoločne. Štvrtáci, keďže sú už zručnejší vytvorili v knižnici Osmijankovu literárnu záhradu. Po prečítaní každej knihy a po splnení daných úloh sme do našej záhrady zasadili – vytvorili strom. Vymysleli sme mu názov podľa knihy, ktorú sme čítali. Pri tomto vymýšľaní sme zažili veľa krásnych chvíľ, bavilo nás tvoriť názvy stromov. Vyhral ten, ktorý získal po hlasovaní najviac hlasov. Páčili sa nám všetky knihy. Pri mnohých sme sa príjemne zabavili a zasmiali. Knihy nám priniesli mnoho užitočných rád do života. Naša školská knižnica bola obohatená o nové tituly, ktoré si môžu čitatelia vypožičať.

1. V knihe Pippi Dlhá Pančucha nás zaujalo veľké priateľstvo. Vysvetlili sme si, že priateľ je človek, ktorý nás podrží v ťažkých chvíľach, ale spríjemní chvíle, ak sa ocitneme opustení.

Náš strom Pippitvorník

Pippitvornik
2. V knihe Vodníkove zlaté kačky sme sa naučili, že máme sa slušne rozprávať s každým človekom, bytosťou, nevysmievať sa navzájom. Krásne rozprávky zo Zamaguria nás nielen pobavili, ale sme sa dostali do tajomného sveta boginiek, tanculí a víl, ale aj vodníkov

Náš strom Babuľovník

Babuľovník

3. Kniha Hávedník bola pre prvákov najmenej zaujímavá. Štvrtáci sa dozvedeli veľa zaujímavostí a doplnili si svoje prírodovedné vedomosti. A aké máme ponaučenie? Ku všetkým, aj tým najmenším tvorom v prírode sa máme správať s úctou. Nemáme po nich šliapať, ubližovať im, pretože majú svoje nezastupiteľné miesto v prírode.

Náš strom Hávedník

Hávedník

4. Kniha Bola raz jedna trieda bola pre nás šitá na mieru. Čítali sme si ju niekoľkokrát. Páčila sa nielen prvákom, ale aj štvrtákom. Príjemne sme sa zabavili. Veľa smiechu sme zažili pri vymýšľaní vlastného rozvrhu, všetkých táto úloha pobavila.

Náš strom Učebník

Učebník

5. Najskvelejšia kniha, ktorú si deti žiadali čítať dookola. Úžasná babka, ktorá nás bavila každým príbehom. Páčili sa nám jej výroky, napríklad figu borovú! Ukazuje na to, že nemáme v živote myslieť len na seba, ale našu pomoc potrebujú všetci okolo nás. Máme si navzájom pomáhať.

Náš Babkostrom

Babkostrom

6. Osmijankova kniha sa nám tiež páčila. Osem prekážkových rozprávok bolo opäť zážitkom. Vytrvalosť, sila, odvaha patria k životu.

Náš Osmistrom

Osmistrom

7. Kniha Johanka v Zapadáčiku bola skôr vhodná pre štvrtákov, pretože im bola vekovo blízka. Páčilo sa nám, ako sa rodina stretla vďaka Johankinmu listu. Dnešné deti nevedia, ako list vyzerá. Síce druháci sa učia písať pohľadnice a listy, ale v skutočnosti sa dnes posielajú správy cez mobil a poštové schránky zívajú prázdnotou. Kde sú tie velikánske poštárske tašky, ktoré boli preplnené listami, pohľadnicami a novinami? Dnešné deti nepoznajú radosť z toho, že im niekto napísal. Páčilo sa nám, že pri tejto knihe bola úloha napísať list. Nebola síce jednoduchá, ale zvládli sme ju statočne. Pri tvorbe listov prvákom pomáhali rodičia, S ich pomocou prváčikovia vytvorili nádherné listy napísané zo srdiečka. Štvrtáci zvládli túto úlohu bez pomoci. V situácií, v akej sa ocitla Johanka sa môže ocitnúť každý z nás. Tu je dôležitá podpora, priateľstvo, pomoc.

Náš Johankin strom

Johankinstrom

8. Kniha Záhrada je plná príbehov, bohužiaľ nestíhali sme ju prečítať, splnili sme iba úlohy. Podľa odporúčania nám pomáhala pani Fantázia.

Náš strom Záhradovník

Záhradovník

Všetky výsledky z čítania v Osmijankovej literárnej záhrade sme zaslali spracované v podobe kníh, ktoré majú názvy našich stromov. Sú v nich práce detí, fotografie, ale aj odpovede na súťažné otázky.

Detské práce Detské práce Detské práce

V závere chcem poďakovať mamíčkám, pani Zlatke Markovej, ktorá nám zhotovila Osmidunča a pani Danke Ďurišovej za vytvorenie Osmijanka.

Osmipes Bábka - Osmijanko

Ľubica Karliková