Streda, 21 Jún 2017 14:40

Škola v prírode v Pohronskej Polhore

Naše najmenšie deti z primárneho vzdelávania sa 12. júna 2017 vybrali do Banskobystrického kraja, kde v malebnej dedinke Pohronská Polhora strávili celý týždeň.

Prvý deň:
Cesta bola dlhá a nekonečná. Po malých prestávkach sme konečne docestovali na miesto pobytu. V penzióne Chata Zbojská, v ktorom sme boli ubytovaní, nás čakali naši animátori, Kristínka, Andrej a Kamila. Spolu s nimi sa začal náš pobyt.  Okolie sa zrazu premenilo na pirátsku loď.  Deti sa rozdelili do troch pirátskych skupín a spoločne so svojimi kapitánmi plnili rôzne úlohy. Večer boli pasovaní za pirátov a zhotovili si svoju vlastnú vlajku. Naše hry sme museli ukončiť, pretože sa spustil silný dážď. Piráti doplávali a uložili sa na spánok. Po dlhej a náročnej ceste každému dobre padol oddych.

celá fotogaléria

Druhý deń:
Prebudili sme sa do slnečného rána. Čakal nás deň veľkého výletu. Vybrali sme sa do Čierneho Balogu, v ktorom sme navštívili Čiernohorskú železničku. Pani sprievodkyňa nám porozprávala o minulosti lesnej železničky, dokonca nám ukázala parné lokomotívy.  Do histórie sa zapísal úsek zrekonštruovanej trate z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny, ako aj 12 km upravená trať na úseku z Čierneho Balogu do Hronca a Chvatimechu. Najnovší zrekonštruovaný úsek železničnej trate s obnovenou prevádzkou historických vláčikov vedie z Čierneho Balogu do miestnej časti Dobroč. Všetky tieto trate sme absolvovali. Vozili sme sa vláčikom a vychutnávali si čaro prekrásnej prírody. Výlet a zaujímavá jazda vo vláčiku sa skončila a nás opäť čakali animátori, ktorí s pani učiteľkami pripravili pekné pirátske odpoludnie plné hier a súťaží.

Tretí deň:
Opäť krásne ráno. Vyzeralo to, akoby sme mali počasie na objednávku. Po raňajkách a krátkej rannej rozcvičke sme sa vybrali do Bystrianskej jaskyne. Táto  jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi , ako aj priaznivými  podmienkami na speleoterapeutickú liečbu. Deťom sa veľmi páčila. Objavili sme v nej veľa zaujímavých tvarov, dokonca sme videli aj netopierov. Po skončení prehliadky sa všetky deti tešili na dlhoočakávané nákupy. Trhovisko pred jaskyňou sa zaplnilo malými kupujúcimi. Peňaženky sa otvárali a zatvárali dovtedy, kým nezívali prázdnotou. Spokojní sme odchádzali do penziónu, kde sme opäť strávili pekné odpoludnie i večer.

celá fotogaléria

Škola v prírode - Podhronská Polhora

Štvrtý deň:
Po rannej rozcvičke sme sa rozdelili do učební a znova sme si pripomenuli, že treba myslieť aj na školu. Každá trieda si preopakovala učivo, pripravila program na večerné posedenie a mohlo sa začať súťaženie, vyhodnocovanie pirátskych skupín a jednotlivcov. Večer sme sa stretli na večernom programe, kde sa jednotlivé izby predviedli, čo si nacvičili, a čím nás pobavia. Najskvelejší boli chlapci štvrtáci, Marek Ďuriš, Miško Matejovič a Janko Kovár. Zaspievali pieseň z vlastnej tvorby a všetci sme neverili vlastným ušiam. Úžasný výkon! Za nimi na druhom mieste skončili zabávači z 3. triedy, ktorí zaspievali pieseň zo seriálu Horná- Dolná. Pri hodnotení sme nezabudli ani na poriadok v izbách, ktorý každý deň sledovali pani učiteľky. Najčistejšiu izbu mali naše druháčky a to, Dianka, Barborka, Natálka Kovárová a Simonka. Zábava sa končila diskotékou, kde sa naše deti zabavili s animátormi.

Škola v prírode - Podhronská Polhoracelá fotogaléria

Piaty deń:
Týždeň ubehol a nám bolo smutno, že ideme domov. Aj slniečko sa schovalo, zamračilo sa a na cestu do rytmu nám vyklopkával dážď. Sprevádzal nás celou cestou. My sme si odnášali domov nielen kufre plné vecí, ale všetci sme boli bohatší o krásne zážitky, ktoré sme prežili ďaleko od domova.

V závere chcem poďakovať mnohým ľuďom za pomoc. Bez nich by  sa táto škola v prírode nemohla uskutočniť.

Veľká vďaka patrí:
Lekárke MUDr.  Jarke Náhlikovej za starostlivosť o našich malých pacientov.
Vodičovi Jankovi Kolárikovi ml. za skvelú jazdu a bezpečné docestovanie domov.
Pánovi Michalovi Moravcovi za neopakovateľné ranné rozcvičky.
Kolegyniam Mgr. Danke Pagáčovej a Lenke Knapovej za starostlivosť o deti a spoluorganizovanie všetkých podujatí.
Všetkým rodičom, ktorí nám priniesli sladkosti a nápoje na pobyt tiež veľmi pekne ďakujeme.

PaedDr. Ľubica Karliková

Aktualizované: Streda, 28 Jún 2017 14:37