Utorok, 28 Február 2017 16:56

Lyžiarsky kurz 2017

Polrok v škole ubehol ako voda a hneď po polročných prázdninách sme sa tešili na lyžovačku.
Aj tento rok sme sa rozhodli pre Penzión Gájuz v Oščadnici. V nedeľu 5.2.2017 sme naložili autobus batožinou, vybrali tie najlepšie miesta na sedenie, zamávali rodičom a fujazdili na Kysuce. Cesta trvala krátko, tak sme sa mohli ubytovať v penzióne už okolo 14-tej. Nebolo však veľa času pre skúmanie izieb a televíznych kanálov, či hľadanie, kde je najlepší signál wifi.  Hneď po vybalení sme sa vybrali  na svah rozdeliť žiakov do skupín.

Vytvorili sme štyri skupiny:
Figurky – pod vedením p.uč. Figuru
Dominá – pod vedením p.uč. Domiňákovej
Sasanky – pod vedením p.uč. Sasákovej
Mackovia – boli pod vedením p. riad. Medveďa.

Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017

Prvý večer sa na dennom rozkaze deti  dozvedeli o bezpečnosti v penzióne a na izbách. Zoznámili sa s Bielym kódexom, najdôležitejšími pravidlami lyžiara. Večer mnohí nemohli zaspať, tešili sa že sú s kamarátmi a rozhovory trvali až do neskorej noci. Ráno ich však čakal náročný výcvik, pretože sneh bol po nočnom mraze tvrdý a tvrdé boli aj niektoré dopady na zem. Takýto terén sme mali po celý kurz, preto sme lyžovali opatrne. Výcvik bol každý deň od 9,00 do 11,30 potom nasledoval obed a povinný oddych. Poobedňajší výcvik začínal od 14,00 a končil o 16,00. Vždy o 19,00 bol denný rozkaz, na ktorom inštruktori vyhodnotili deň, prácu na svahu a úspechy detí. Po rozkaze sa deti zabávali na izbách, alebo hrali stolný tenis, či biliard. K dispozícii sme mali aj bazén, ale ten sme sa rozhodli využiť až v posledný večer, keďže mnohí odchádzali na lyžiarsky výcvik po chorobe. V utorok sa veľmi tešili všetci Mackovia, pretože sa im podarilo vyviezť na veľkom vleku a zlyžovať celú zjazdovku. Bolo to poprvýkrát, čo sa začínajúcim lyžiarom tak rýchlo podarilo naučiť robiť oblúčiky a prikázať nohám, aby držali lyže v správnom smere. V stredu sme mali oddychový poldeň, čo znamenalo, že sme lyžovali len doobeda a poobede sme sa vybrali na prechádzku ku kalvárii a minúť peniaze, niektorí aj posledné, do obchodov. V ten deň, po rozkaze, sa deti nerozpŕchli po penzióne, ale spievali pri gitare známe aj neznáme pesničky. Na gitare ich sprevádzal pán učiteľ Figura a pán riaditeľ. Niektorí si vyskúšali aj rytmus s rumbaguľami a tamburínou. Vo štvrtok sa na poobednom výcviku na zjazdovke objavili zombii, indiáni a rôzne iné strašidlá. Mali sme karneval. Konečne vyšlo slnko a my sme sa tešili a jašili na svahu. Vedeli sme, že lyžiarsky výcvik končí.

Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017 Lyžiarsky kurz 2017

V piatok deti však čakalo prekvapenie. Po niekoľkých rokoch sme sa rozhodli, že budeme lyžovať aj v deň odchodu.  A dobre sme urobili. Čakal nás totiž krásne upravený svah a slnečné počasie. Odchádzali sme s dobrým pocitom, pretože všetci sa naučili lyžovať a nikomu sa nič nestalo. Pochválila nás aj pani majiteľka, povedala, že sme najlepší kurz, aký k nim chodí lyžovať. Vždy nás teší, keď počujeme chválu na našich žiakov. Chceli by sme sa poďakovať pani doktorke Gellenovej, ktorá bola vždy pripravená podať ten správny liek pri teplotách, či odreninách. Tiež pánovi šoférovi Jankovi Kolárikovi, za bezpečný odvoz a tiež rodičom a starým rodičom, ktorí mali cestu okolo a priniesli dobroty nielen svojim ratolestiam, ale aj ostatným deťom. To, že sa táto lyžovačka  vydarila je zásluha všetkých detí, pretože poslúchali a tiež všetkých ostatných, ktorí dbali na ich bezpečnosť a zdravie.

Mgr. Jana Domiňáková

Aktualizované: Utorok, 28 Február 2017 17:18