mod_vvisit_counterVčera1994
Sobota, 16 Október 2010 00:00

Predpremiéra filmu „Celý svet je úzky most“

Žiaci našej školy i širšia verejnosť z obce aj okolia si mohli tento film o životných osudoch košického rabína, pána Jossi Steinera, pozrieť v priestoroch našej školy dňa 11.10.2010.

Ako nám pán Steiner v úvodnom príhovore povedal, miesto predpremiéry si nevybral náhodou. K našej obci a jej obyvateľom, rodine Mozolákovej od Mozolákov, ktorá už, žiaľ, nežije, má zvláštny vzťah. Len vďaka ich odvahe a ľudskosti prežil v rokoch 1944-1945 ako osemročný chlapec ťažkých deväť mesiacov spolu s ďalšími trinástimi ľuďmi ukrytý v pivnici ich domu a  len vďaka nim sa dnes môže tešiť zo svojich detí i vnúčat, zachovávať tradície svojich predkov a pracovať pre židovskú obec v Košiciach.

Prepremiéra filmu Prepremiéra filmu

Samotný film nie je len obyčajným medailónom o živote osobnosti. Je tiež svedectvom o dobe, keď boli Židia považovaní za menejcenných a prebiehalo ich masové vyvražďovanie – holokaust. Pevne však veríme, že nie je len svedectvom, ale je aj mementom, a že podobné zverstvá sa už nikdy nebudú opakovať.

Každý, kto si film pozrie, sa stáva členom viac ako 20-tisícového spoločenstva ľudí, ktorým pán Steiner porozprával o obdivuhodom čine pána Jána Mozoláka, jeho manželky Evy a dcéry Anny. Nerozprával o ňom len na Slovensku. O rodine Mozolákovej vedia aj v Izraeli, kde sú ich mená zapísané na pamätnej tabuli múzea obetí holokaustu Yad Vashem.

Prepremiéra filmu Prepremiéra filmu

Ďakujeme pánovi Steinerovi za to, že nám pomohol prehĺbiť u našich žiakov pocit hrdosti na rodnú obec a jej osobnosti (žiakom priniesol ukázať aj medailu a ocenenie „Spravodlivý medzi národmi“, ktoré boli Mozolákovcom in memoriam udelené) i za to, že im ukázal, že aj keď si v živote veľa vytrpel, dokáže odpúšťať.