Nedeľa, 16 Jún 2013 20:45

V piatok sa začal presun z Krajného na vlakovú stanicu Nové Mesto nad Váhom. Odtiaľ sa skupinka presunula vláčikom, nie do Modry, ale do Ružomberka. Nie Strela slovenská, ale Dargov ich tam doviezol.
Cestou si deti mohli pri pohľade z okna ozrejmiť to, čo sa naučili na hodinách prírodovedy a zemepisu.
Je pravda, že čo sa toho týka, už v Trenčíne sme videli Dunaj, pri Strečne, ktoré bolo tiež veľkou neznámou, tiekol Ipeľ, ale to boli len útržky z perličiek našich detí.
Cesta z Krajného do Ružomberka bola sprevádzaná slnkom a vravou. V Ružomberku sa však dostavili predpovede SHÚ a prišiel dážď.
Výlet-Liptovské revúce Výlet-Liptovské revúce
V Lipotovských  Revúcach, ktoré boli cieľom cesty, ich privítali okrem domácich aj hromy a blesky.
Tieto sa ešte ozývali na chate často, ale už len nad hlavami malých nezbedníkov.
V piatkové popoludnie sa deti oboznámili s okolím a mali možnosť navštíviť nadšenca, pána Doc.Ing.Miroslava Sanigu Csc., jedného z najvýznajmnejších prírodovedcov a enviromentalistov Slovenska a jeho „vtáčiu záhradu“.
Nakoľko piatková túra bola krátka, zostalo deťom veľa energie, túto sa im podarilo vybiť až po polnoci.
V sobotu po raňajkách, nabalení cigánskou a čajom sa turisti vybrali zdolať Čierny kameň a Ploskú.
Vodný stĺpec na Aladinovi zasa nesklamal. Jednu hodinu popoludní sa vyplnilo, že bude pršať, aj pršalo. Našťastie len chvíľu, ale deti to zobrali s radosťou, aspoň mohli vyskúšať nové pršiplášte.
Túru zvládli všetci na jednotku. Hladní a unavení dofrčali do chaty, kde ich čakala polievočka a palacinky. Nakoľko v tento deň jedna z turistiek mala práve narodeniny, konala sa i malá zmrzlinová oslava.
Popoludní deti prejavili svoje znalosti v ovládaní mobilných telefónov a „drtili“, len sa tak dymilo.
Nakoľko okolie chaty ponúkalo veľa krás, bolo treba to využiť. Pani učiteľka Domiňáková, ktorá bola tiež súčasťou tejto expedície, nabalila špekáčiky, chlieb a horčicu a s celou skupinou sa vybrali do stredu dediny – pod horu , kde sa nachádzalo miesto na opekanie. Pri ohni a gitare strávili ďalší zaujímavý večer.
Tentoraz sa baterky turistov vybili o čosi skôr a už o jedenástej večer sa chatou ozývalo spokojné odfukovanie.
Neďelné ráno bolo krásne slnečné a také boli aj deti - spokojné a usmiate.
Výlet-Liptovské revúce Výlet-Liptovské revúce
Pred odchodom zvládli ešte krátku turistickú vychádzku do Nižných Revúcich k lyžiarskemu vleku.
Na chate ich čakal obed, ktorý podľa reakcie stravníkov aj chutil. Pobalili si svoje veci a hajde na autobus . Cesta z Liptovských Revúc ubehla rýchlo a Ružomberok nás zasa privítal dažďom. Počkali si na vlak, ktorý išiel z Košíc až do Bratislavy, a cieľom cesty boli tentoraz Piešťany.
Nakoľko mal vlak meškanie, stalo sa to, čoho sa všetci najviac obávali . V Piešťanoch nestihli prípoj do Krajného, a tak hodinu museli čakať na ďalší. Všetci to zvládli super. Touto cestou by sme chceli poďakovať pánovi , ktorý našiel zabudnutú peňaženku jedného z našich turistov, a poctivo ju vrátil.
Autobus do Krajného priniesol radosť z návratu. Deťúrence cestou vystupovali na zastávkach , kde ich čakali rodičia.
Výlet skončil.
Bol zaujímavý, poučný, veselý a dúfame , že nie posledný.
Maronová Anna