Streda, 29 Marec 2017 19:24

OKO TIGRA

V stredu 22. marca 2017 sa naši žiaci po druhýkrát v tomto školskom roku zúčastnili besedy NEPZ. Je to skratka pre výchovno – vzdelávací projekt: NAJBOHATŠIE EKOSYSTÉMY PLANÉTY ZEM. Opäť sme sa stretli s pánom Milanom Jeglíkom, ktorý deťom rozprával o ochrane divokej prírody. Do Indonézie prvýkrát prišiel ako učiteľ potápania. Dnes trávi na Sumatre spolu so svojou partnerkou Zuzanou Kolouškovou polovicu roka.. Snažia sa vytvoriť ochranné pásmo okolo Národného parku Gunung Leuser.

Najbohatšie ekosystémy planéty Zem

Deťom sprostredkovali prostredníctvom fotopascii a fotografií život v tejto divokej prírode. Natočiť zvieratá v ich najprirodzenejšom prostredí nie je jednoduché. Zvieratá o človeku buď vedia a sú nervózne alebo vôbec neprídu. Fotopasca musí byť výborne zamaskovaná, aby ju pytliaci neodhalili. Jednu takú fotopascu sme si mohli prezrieť.

Aj naša škola si zakúpila fotopascu. Zábery z nej si môžete prezrieť v krátkom videu. Naše deti majú možnosť dvakrát do roka sledovať, čo sa na Sumatre v dažďových pralesoch udialo.

Na fotografiách sme videli prasce, medvede, tigre, makaki, veveričky, nosorožce, slony a iné zvieratá. Pán Jeglík nám prezradil, že pripravujú monitorovací projekt OKO TIGRA. V priebehu piatich rokov by chceli zmapovať dvadsať oblastí parku. Budú zisťovať základné informácie o tigroch, nosorožcoch a slonoch. O výskyte a chovaní týchto zvierat nie je veľa informácií. Dozvedeli sme sa, že sú to zvieratá, na ktoré sa najviac zameriavajú aj pytliaci. Rozprávanie o divých zvieratách bolo zaujímavé a deti pozorne počúvali..

Najbohatšie ekosystémy Zeme Najbohatšie ekosystémy Zeme Najbohatšie ekosystémy Zeme Najbohatšie ekosystémy Zeme

Spestrením bola aj súťaž, v ktorej museli odpovedať na otázky, ktoré pripravil pán Jeglík. A dodatok na záver: Učme deti k tomu, aby si budovali vzťah k slobode nielen ľudskej, ale aj zvieracej. To bola posledná myšlienka, s ktorou sa s nami naši hostia rozlúčili. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Aktualizované: Štvrtok, 30 Marec 2017 09:30