Pondelok, 13 Máj 2019 11:12

Beseda s profesorom z USA

Dňa 7. mája nás navštívil vzácny hosť, pán Prof. John Scharffenberg, MD, MPH. Je to vedec, ktorý sa narodil v Číne, žije v Amerike a je profesorom už 60 rokov. Zaujímavosťou je, že má 95 rokov, napriek tomu je vitálny a stále prednáša o správnom životnom štýle a o výžive ľudí po celom svete. Teraz mesiac prednáša na Slovensku. Žije v meste Loma Linda pri Los Angeles, ktoré je oblasťou patriacou do modrej zóny. Čo je modrá zóna nám pán profesor vysvetlil. Sú to miesta na svete s najdlhšie žijúcimi obyvateľmi a v USA je to jediná takáto oblasť.
Beseda s ním mala názov 7 faktorov, ktoré ľuďom skracujú život a prevencia civilizačných chorôb.

Beseda s profesorom Scharffenbergom Beseda s profesorom Scharffenbergom

Rozprával teda najmä o 7 rizikových faktoroch životného štýlu, ktorým by sa človek mal vyhýbať. Je to fajčenie, pitie alkoholu, chýbajúci pohyb a cvičenie, obezita, jedenie prílišného množstva mäsa, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. Taktiež nám ukázal prostredníctvom užitočnej tabuľky, ktoré oleje sú dobré a ktoré tie najhoršie.
Rozprával iba v angličtine, väčšine sme rozumeli, ale jeho prekladateľ nám všetko preložil. Dúfame, že aj viac takýchto netradičných hostí nás navštívi v budúcnosti.

Dominik Vydarený, Vanesa Matyášová