Utorok, 04 Apríl 2017 20:31

Stern Fischerová, Homolová Tóthová:
Mengeleho dievča

Fischerová-Tóthová: Mengeleho dievča

Táto kniha je o Viole, ktorá prežila štyri koncentračné tábory a Mengeleho pokusy. V roku 1944 ju a jej rodičov zobrali do koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau. Na vlastnej koži pocítila Mengeleho pokusy. Jediné, čo tam jedli, bola ,,polievka“ zo zhnitých zemiakových šupiek a chlieb z pilín.  Potom ju presunuli do ďalších táborov Ravensbrück a Buchenwald. V Ravensbrücku bola len chvíľu. Onedlho ju previezli do Buchenwaldu, kde pracovala v závode Siemens. Tam dostala pravé kiahne, ktoré boli v tej dobe veľmi nebezpečné. Vyliečila sa však. Neskôr po ne prišli vojaci, ktorí ich chceli odviesť. Ženy po ceste zistili, že ich vedú na popravu, aby nikomu neprezradili, čo s nimi v koncentračných táboroch robili. Viole, Magde, Eržike a Amélii sa počas oddychu podarilo ujsť. Každá išla svojou cestou. Viola našla brata Ďuriho a priateľa Juraja.
Kniha je dôkazom toho, čo sa naozaj dialo a dlho bolo zatajované. Najviac ma na knihe fascinuje, čo Viola a všetci ostatní zažili.

Klára Gablechová

backNaspäť