Výstava 100 rokov Česko-Slovenska
V roku 2018 si pripomíname viacero okrúhlych výročí: 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, 70. výročie „Víťazného februára“ – prebratia moci komunistami, 80. výročie Mníchovského diktátu, 100. výročie ukončenia 1. svetovej vojny a vzniku Československa.
Práve poslednému výročiu bola venovaná výstava, ktorá bola od 27.4. do 9.9.2018 inštalovaná v priestoroch Bratislavského hradu. Túto výstavu sme 6.9. navštívili so žiakmi 7. až 9. ročníka.
V 1. miestnosti boli vystavené originály významných dokumentov spojených s existenciou ČSR: Pittsburská dohoda z roku 1918 o spojení Čechov a Slovákov do jedného štátu, Mníchovská dohoda z roku 1938 o odstúpení pohraničných území Československa Nemecku, na ktorej sme mohli vidieť podpis Adolfa Hitlera, Viedenská arbitráž z roku 1938 o odstúpení pohraničných území Maďarsku, či Protokol Hácha – Hitler z roku 1939 o vzniku Protektorátu Čechy a Morava.
V ďalších miestnostiach nás zaujala bunda, v ktorej havaroval Štefánik, okuliare Alexandra Dubčeka, posmrtná maska Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest proti okupácii ČSR vojskami Varšavskej zmluvy, ako aj sveter Václava Havla z čias Nežnej revolúcie. Žiaci si posedeli v školských laviciach z 20-tych rokov minulého storočia a mali možnosť vidieť, ako v tých časoch vyzerali školské triedy. V miestnosti venovanej národnostným menšinám boli vystavené osobné predmety ľudí deportovaných do koncentračných táborov, či reťaz rómskeho vajdu a výrobky šikovných rómskych remeselníkov. Boli tam vystavené aj modely dopravných prostriedkov – áut, električiek, vlakov, ale napríklad aj originál motocykla JAWA.
|
|
|
|
|
. |
Fotogaléria z výstavy tu |
Žiaci sa dozvedeli, že školská mládež vstupovala vo veku 8 rokov do pionierskej organizácie a nosila rovnošatu. Vo voľnom čase nacvičovala spartakiády. V cukrárňach si ľudia mohli prehrať za korunu pesničku podľa vlastného výberu z JUKEBOX-u. Zaujímavé boli modely československých architektonických skvostov , ako napríklad Mohyly M. R. Štefánika na Bradle, Múzea SNP v Banskej Bystrici, kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, novej budovy rozhlasu a Mosta SNP v Bratislave... V miestnosti venovanej náboženstvu nás zaujala zlatá ruža, ktorú daroval pápež Ján Pavol II. bazilike vo Velehrade. Mala posilniť veriacich v komunistickom Československu, ktorí v roku 1985 zorganizovali najväčšiu demonštráciu proti režimu pred pádom komunizmu. Výstava bola tiež plná predmetov z každodenného života. Pripomenuli sme si, ako vyzerali vytáčacie telefóny, tranzistorové rádiá, mechanické budíky, detské hračky, výbava pre trampov... Videli sme ukážku vybavenia obchodu, zubnej ambulancie, kameru, ktorou sa natáčal seriál Nemocnica na okraji mesta. Vystavené tiež boli rôzne zbrane, uniformy, ocenenia našich športovcov, napríklad i zlatá medaila Ondreja Nepelu
My starší sme si zaspomínali na svoje detstvo, žiaci sa dozvedeli, ako sa žilo v časoch mladosti ich rodičov a starých rodičov.
|