Portál Základnej školy s materskou školou Krajné
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 21 Máj 2015 16:56

Pozvánka na Deň detí do KrajnéhoDeň detí 2015 v KrajnomPozvánka na Deň detí do Krajného

Pozor! Pozor! Milé deti, vážení rodičia !

Cesta rozprávkovým lesom zasa otvára svoje vrátka.

Modré postavičky – Tatko Šmolko, Šmolinka, Hundroš, Babroš a mnohé iné sa na Vás tešia  v sobotu 30.5.2015 od 9,00 hod. na ihrisku TJ Krajné.

Príďte včas, lebo po 12,00 hod. sa cesta do rozprávky uzamkne.

Popoludní pokračuje sviatok detí ďalším programom a zábavou:

14,00-16,00 hod.   

- dopravná súťaž, skákanie na trampolíne, skákací hrad, streľba jedenástok detí

- jazda na koňoch

- maľovanie na tvár – priebežne celý deň

- gorodky

- hasičské vystúpenie
16,00-19,00 hod.    

- futbal detí s rodičmi

16,00-19,00 hod.   

- súťažné hry detí

19,00- 24,00 hod.            

- diskotéka

Občerstvenie: guláš, hot-dog, langoše, cigánska pečienka, nápoje, šmolková zmrzlina.
V prípade nepriaznivého počasia sa akcia neuskutoční.

 Teší sa na Vás GARGAMEL so svojim kocúrom.

 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 21 Máj 2015 15:38

Čítanie otcov v škole - číta pán Matejovič

 Dňa 7. mája  2015  v našej triede pokračovalo čítanie otcov. Navštívil nás pán Ing.Michal Matejovič.

Číta pán Matejovič

 Miško si vybral rozprávku,  Lelo, kde si ? Keď pán Matejovič dočítal  o psíkovi Lelovi, ktorý sa stratil a nakoniec našiel,  deti čakalo prekvapenie, pretože  Miško si s ocinom pripravil krátku prezentáciu z tejto rozprávky. Nielenže ukázal deťom ilustrácie , ale sám ju zaujímavo prerozprával. Všetkým sa nám to veľmi páčilo.

Číta pán Matejovič

Svedčia o tom aj milé kresbičky. Ďakujeme pánovi  Matejovičovi  za čítanie, ale i za pohľadnice a perá, ktoré pripravili  pre deti s manželkou Mirkou.


Tr. učiteľka Ľubica Karliková

Práce detí:
 
Číta pán Matejovič Číta pán Matejovič
 Anetka Mikotová  Marek Figura
  
 Číta pán Matejovič Číta pán Matejovič
Miško Matejovíč Kristínka suchánková
 
Číta pán Matejovič Číta pán Matejovič
Dominika Miková Janko Lacko
 
Napísal užívateľ Administrator   
Sobota, 16 Máj 2015 20:51

Prednáška  „Fantastická cesta“

Podľa názvu by sa mohlo zdať, že sme sa 12.5.2015 vydali do sveta rozprávok alebo fantastických príbehov, ale nebolo to tak. Prišli k nám zástupcovia spoločnosti pre vedu a vzdelanie Pansophia a zobrali nás na virtuálnu cestu do histórie dávnych civilizácií, ktoré svojimi vynálezmi či kultúrou ovplyvňujú ešte aj dnešný svet.

Fantastická cesta Pansophia

Pripomenuli sme si rôzne teórie vzniku Zeme, miesto objavenia prvého predchodcu človeka, praveké maľby v jaskyniach Lascaux a Altamira. Preniesli sme sa svetom vynálezcov kolesa a klinového písma Sumerov či svetom staviteľov pyramíd Egypťanov. Prednášajúci nás pozval aj do krajiny, ktorá kládla dôraz na harmóniu tela a ducha – do starovekého Grécka i k Rimanom s ich amfiteátrami a gladiátorskými zápasmi. Nezabudli sme ani na indiánske civilizácie: Inkov s dokonalými stavbami z veľkých kvádrov, medzi ktoré, hoci boli postavené bez použitia malty, by sa nezmestila ani čepeľ noža, a Mayov, známych hlavne na svoju dobu presným kalendárom.
Potom cesta pokračovala v „dobe temna“ – v stredoveku – v období morových epidémií, vojen i nezmyselného mučenia a popráv. Novovek bol charakterizovaný ako doba násilia, ale na druhej strane aj veľkého pokroku. Spomínal sa Napoleon, svetové vojny aj technické vynálezy: využívanie pary, elektrickej energie, automobilov...

Fantastická cesta Pansophia

Prednášajúci nám však zdôraznil, že z našej súčasnej civilizácie nepretrvá okrem zlatej platničky z vesmírnej sondy asi nič. Internet, mobily ani nič podobné neprežije tisícročia, ako napríklad Divy sveta.
Prednáška bola veľmi zaujímavá. Boli do nej zapájaní aj žiaci, ktorí boli za správnu odpoveď na otázku odmenení hodnotnou cenou. Dostali sme možnosť nazrieť na históriu z iného pohľadu. Viete napríklad, ako za približne každé 3 minúty premiestnili na egyptskú pyramídu niekoľkotonový kváder? Jednoducho využili poznatky z fyziky – o trení. Tým, že pred kváder liali vodu, odpor bol menší. Alebo pri akej príležitosti sa prvýkrát konali gladiátorské zápasy? Ako rozptýlenie smútiacich pri pohrebe.
Škoda, že prednáška trvala iba jednu vyučovaciu hodinu. Boli by sme si radi vypočuli takýchto zaujímavostí ešte viac.  

žiaci 9.ročníka


 
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 13 Máj 2015 20:11

Čítanie otcov - číta pán Janko Konečný

Dňa 30. apríla 2015  v našej triede pokračovalo čítanie otcov. Navštívil nás ocino Matúška Konečného,  pán  Ing. Janko Konečný .

Číta ing.Janko Konečný

Matúško si vybral veľmi peknú rozprávku od svetového rozpravkára  Hansa Ch. Andersena, Škaredé káčatko. Rozprávka deti zaujala, o čom svedčia aj veľmi pekné kresbičky.

Číta ing.Janko Konečný

 

Zanechala v deťoch  nezabudniteľný  zážitok. Ďakujeme pánovi Konečnému nielen za čítanie, ale i za milý darček, ktorý pripravili pre deti s manželkou Martinkou.

Tr. učiteľka Ľubica Karliková

Práce detí: 
 
Kresbičky detí Kresbičky detí
Dominika Miková Marek Ďuriš
  
Kresbičky detí Kresbičky detí
Miško Matejovič Ninka Jančeková
 
Kresbičky detí Kresbičky detí
Natálka Vičanová Paťka Hornáčková

 
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 15 Máj 2015 19:52

Výchovný koncert umeleckej agentúry AMOS

V piatok 24.4.2015 sa v telocvični našej školy konal výchovný koncert „Živá voda“. Pripomenuli sme si ním Svetový deň vody, každoročne pripadajúci na 23.3., aj Deň našej planéty Zem, ktorá mala sviatok dva dni pred koncertom.
Už po druhýkrát nás navštívili dvaja vynikajúci muzikanti a speváci – Alek a Oliver, aby nám porozprávali o dôležitosti vody pre život človeka, o tom, ako sa máme správať k vodným tokom a nádržiam i o katastrofálnych následkoch negatívnych zásahov človeka v prírode.

Výchovný koncert AMOS
Najviac na nás zapôsobilo rozprávanie o jazere v Afrike, ktoré bolo čiastočne odstavené od svojich prítokov, pretože sa na ňom malo vystavať golfové ihrisko. Jazero sa zmenšilo, zostalo viac slané a viaceré živočíšne druhy v ňom vymreli. Na jeho vyschnutom dne sa v súčasnosti nachádzajú už len zhrdzavené vraky lodí.

Výchovný koncert AMOS
Zaujímavé rozprávanie bolo dopĺňané videoprojekciou i interpretáciou slovenských či zahraničných piesní, napr. od Anety Langerovej, Adama Ďuricu, Tublatanky alebo Avici. Texty piesní vždy súviseli s danou témou. Pieseň  „Čo stojí lístok na Mars“ od Horkýže Slíže nám mala pripomenúť, že ak sa neuváženým správaním pripravíme o vodu a zničíme si životné prostredie, neprežijeme. Môžeme sa teda vysťahovať hoci aj na Mars.
Mladších spolužiakov zaujali najmä kvízové otázky o vode a životnom prostredí, pretože po správnej odpovedi vždy získali nejakú cenu. Potešili sa tiež, keď si mohli zaspievať pieseň „Keď si šťastný“. 

Výchovný koncert AMOS

 
V telocvični, kde sa koncert konal, vládla príjemná a uvoľnená atmosféra. Všetci sa bavili, tlieskali a spievali. Aj napriek tomu, že sa rozprávalo o závažných problémoch, odchádzali sme z koncertu dobre naladení a s peknými zážitkami. Preto dúfame, že k nám muzikanti z AMOS-u opäť prídu.
A takisto veríme, že si všetci žiaci našej školy zoberú k srdcu slová, ktoré boli mottom tohto environmentálneho programu:„AŽ KEĎ VYRÚBEME POSLEDNÝ STROM, OTRÁVIME POSLEDNÚ RIEKU A ZABIJEME POSLEDNÚ RYBU, ZISTÍME, ŽE PENIAZE SA JESŤ NEDAJÚ!“

žiaci 9.ročníka


 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2015 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!