Portál Základnej školy s materskou školou Krajné
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 26 August 2015 19:35

 teacher Otvorenie nového školského roku 2015/16

Riaditeľstvo ZŠsMŠ Krajné pozýva žiakov a rodičovskú verejnosť na slávnostné otvorenie nového školského roku 2015/2016, ktoré sa uskutoční 2.septembra 2015 (streda) o 7,45 hod. v školskej telocvični za účasti starostu obce Ing.Petra Kubisa.

Prevádzka materskej školy taktiež začne v tento deň od 6,30 hod.


 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 02 Júl 2015 21:24

Začali letné prázdniny

Slávnostným zhromaždením žiakov, učiteľov a rodičovskej verejnosti v priestoroch telocvične skončil na našej škole školský rok 2014-2015. Riaditeľ školy Mgr.Milan Medveď vo svojom príhovore zhodnotil jeho 10-mesačné trvanie vyplnené prácou pedagogického zboru a žiakov.

Celý článok...
 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 02 Júl 2015 20:58

Po stopách partizánov

V máji tohto roku sme si pripomenuli 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Hoci na jej začiatku sa vojaci Slovenského štátu  po boku Nemecka zúčastnili napadnutia Poľska i Sovietskeho zväzu, neskôr sa Slováci pridali na opačnú stranu a pomohli Nemecko poraziť. Nebolo to len priamo na vojnových frontoch. Aj v tyle nepriateľa sa našlo veľa takých, ktorí sa i za cenu straty života postavili Nemcom, či pomáhali prenasledovaným skupinám obyvateľstva, napr. Židom.
Práve kraj pod Javorinou, kde pôsobilo viacero partizánskych skupín, významne prispel k narúšaniu Nemcami naplánovaných akcií.

Aby sme si tieto udalosti pripomenuli, vybrali sme sa 24.6.2015 so žiakmi 8. a 9. ročníka na exkurziu po stopách partizánov.
Najskôr sme v Lubine navštívili múzeum v rodnom dome Samuela Štúra. Časť jeho expozície je venovaná aj lubinskému rodákovi, veliteľovi partizánskeho oddielu Hurban, Milošovi Uhrovi a  partizánskemu hnutiu v tomto kraji.

Po stopách partizánov  Po stopách partizánov 

Dozvedeli sme sa o partizánoch Martinovi Kavickom, rodákovi zo Žadovice, Jozefovi Brunovskom, Milanovi Marečkovi, Michalovi Belákovi, Iľjovi Danielovičovi Dibrovovi... Pani sprievodkyňa nám rozprávala aj o herečke Eve Kristínovej, ktorá sa počas vojny ukrývala na lubinských kopaniciach a robila partizánom spojku.
Z Lubiny sme sa vybrali k pamätníku na vrchu Roh, kde je pochovaných 45 partizánov. O niektorých z nich predniesli žiaci referáty, ktoré si predtým doma pripravili. Pri tumbe Krajného žiaci porozprávali o pánovi Michalovi Knapovi a jeho pomoci Židom i americkým letcom, o rodine Mozolákovej, ktorá tiež zachránila viacero Židov, alebo o radistovi  Adamovi Cvajnigovi, pochovanom na krajnianskom cintoríne.

Po stopách partizánov  Po stopách partizánov 

Pri pamätníku v Cetune sme si pripomenuli osudný boj z 27.2.1945, v ktorom padol Uher a 17 jeho spolubojovníkov.
Poslednou zastávkou našej exkurzie bola osada Nárcie pri Starej Turej, vypálená za pomoc partizánom. V okolí osady pôsobili počas SNP partizáni a dočasne aj štáb 2. čs. partizánskej brigády J. V. Stalina. V dňoch 3. - 4. marca 1945 fašisti vyhnali obyvateľov z osady a deväť partizánov nájdených v okolí upálili za živa v jednom z domov. Osada, ktorú fašisti podpálili, nebola po vojne obnovená.

Po stopách partizánov  Po stopách partizánov 

Hoci sme pôvodne plánovali navštíviť aj pamätník SNP v Prašníku-Pustej Vsi, museli sme túto časť exkurzie z časových dôvodov presunúť na inokedy. Určite sa tam však v budúcnosti vyberieme.

 žiaci 8. a 9.triedy


 
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 29 Jún 2015 21:51

Výlet  najmenších

Krásne slnečné ráno v stredu 24. júna 2015 nám predpovedalo, že náš školský výlet do ZOO v Bojnej a na loďku v Piešťanoch sa vydarí. Škôlkári, prváci a druháci s úsmevom na tvári nasadli do autobusa a viezli sa  do ZOO. Tam nás privítali milé zvieratká, medveď, tiger, dokonca aj lev, ktorý všetkých zaujal svojim revom.

Výlet najmenších žiakov školy

Síce malá ZOO, ale každé dieťa si tam našlo svoje obľúbené zvieratko. Po rozlúčke so zvieratkami sme sa vybrali do Piešťan. Navštívili sme kúpeľný ostrov, kde nás zaujalii pávy, ale aj množstvo čajok, ktoré  lietali k deťom, aby dostali  aspoň kúsok kôrky z chleba.

Výlet najmenších žiakov školy


Konečne prišla očakávaná chvíľa. Nasadli sme na loď a plavili  sa po rieke Váh smerom na Sĺňavu a späť. Plavba sa deťom veľmi páčila, pretože nás sprevádzalo množstvo  čajok. Zaujímavý výlet sa skončil a veríme, že v deťoch zanechal pekné zážitky.

pani učiteľky


Grafické práce druhákov z výletu:

Grafické práce detí z výletu Grafické práce detí z výletu
Anetka Mikotová Marek Ďuriš
 
Grafické práce detí z výletu Grafické práce detí z výletu
Paťka Hornáčková Natálka Vičanová

 
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 25 Jún 2015 21:01

Školský výlet do Nitry

Dňa 17.6.2015 sme sa my, žiaci 5.-8. ročníka, zúčastnili školského výletu do Nitry. Išli sme spolu s pani učiteľkou Boorovou, Markovou a s pánom učiteľom Gergelom.

Po príchode na Župné námestie sme počkali na pani sprievodkyňu. Zaviedla nás ku kostolu sv. Petra a Pavla, o ktorom nám povedala rôzne zaujímavosti, a potom sme prešli k soche kniežaťa Pribinu, kde sme sa zasa zastavili a dozvedeli sa o jeho živote a vypočuli si legendy o jeho manželke a troch synoch. Kúsok od sochy Pribinu sme mali možnosť vidieť sochu nitrianskeho hrdinu Corgoňa alebo Malý a Veľký seminár, v ktorom sa nachádza Diecézna knižnica, obsahujúca veľké množstvo kníh.

Školský výlet do Nitry  Školský výlet do Nitry 
  
Školský výlet do Nitry Školský výlet do Nitry
Pokračovať ďalej...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2015 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!