mod_vvisit_counterTento týždeň11959
Utorok, 13 Február 2024 23:09

,,Fašángy sa kráta, už sa
nenavráta,
staré diefky plačú, že sa nevyskáču!"

Takouto milou rečňovankou nás dňa 7.2.2024 privítali na Gazdovskom dvore v Turej Lúke. Milé tety v tradičných ľudových krojoch nám priblížili význam fašiangového obdobia.Toto povianočné obdobie bolo plné zábavy, hojnosti, smiechu, veselíc a plesov. Ľudia sa prezliekali do masiek zvierat a rôznych bytostí a verili ,že im prinesú silu a hojnosť. Stretávali sa pri páračkách a zabíjačkách , kde bolo okrem vykonanej práce aj veľa zábavy a spevu.

Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...Fašangy sa kráta...

Toto niekoľkotýždňové obdobie sa končilo POCHOVÁVANÍM BASY, čo znamenalo, že sa odložili všetky hudobné nástroje a nastalo obdobie pôstu, ktoré trvalo 40 dní až do Veľkej noci.

Aj naše - vaše deti v tradičných maskách vytvorili fašiangový sprievod a za spevu piesne Fašiangy Turice sa presunuli ku gazdinej, ktorá ich krásny spev odmenila sladkými šiškami a bylinkovým čajom. S úsmevom na perách sme sa rozlúčili s prísľubom , že sa na toto krásne miesto plné tradícií určite vrátime.

Michaličková