logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes10379
mod_vvisit_counterVčera10619
mod_vvisit_counterTento týždeň20998
mod_vvisit_counterTento mesiac100000
mod_vvisit_counterVšetky2946046
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 20 September 2010 22:09

Grant E-ON

 

V minulých rokoch Ministerstvo školstva vyhlásilo niekoľko projektov, v ktorých školy mali možnosť po schválení získať finančné prostriedky na vybudovanie zariadenia v knižnici, jedálni, jazykovej učebni, učebni výpočtovej techniky, MŠ, či iný potrebný materiál. O našich úspechoch v nich som rodičov informoval na plenárnych rodičovských združeniach, vo výročných správach školy na našej internetovej stránke, čitateľov na stránkach Krajnianských novín. V tomto volebnom období však sa nedalo zapojiť do žiadneho projektu na MŠ SR, pretože žiaden sa neuskutočnil.

Objavil som však na internete grantový program Rodinný futbal, ktorý na Slovensku prináša spoločnosť Západoslovenská energetika, člen skupiny E-ON. Tento program je rozšírený vo viac ako desiatich európskych krajinách, pre všetky je spoločné to, aby spájal rodiny prostredníctvom futbalu. Čiže zmyslom programu nie je podpora profesionálneho športu, ale kladie dôraz na trávenie voľného času v kruhu rodiny.

E-ON logo

Podpora sa týka dvoch oblastí. Prvou je vytváranie podmienok, kde deti s rodičmi budú môcť prežívať spoločné chvíle spojené s futbalom. A toto je spoločná myšlienka s víziou našej školy a tou je vytvorenie možností a prostredia pre aktívne využitie voľného času detí. Druhou oblasťou je organizovanie spoločensko-športových podujatí a tých počas roka naša škola pre verejnosť organizuje niekoľko.

Na základe vypracovaného projektu organizátor rozhodol, že naše aktivity podporí sumou 2600 eur. Cieľ tohto projektu je súčasťou vízie a tou je vytvorenie prostredia, ktoré budú využívať deti, žiaci, občania, rodiny, široká verejnosť za účelom športových, spoločenských a kultúrnych stretnutí. Na to sú zamerané aj sprievodné podujatia, ktoré sú v projekte naplánované:

1. Turnaj malých futbalistov - futbalový turnaj žiakov primárneho vzdelávania za účasti okolitých škôl.
Termín – 23.09.2010 na multifunkčnom ihrisku, v prípade nepriaznivého počasia v telocvični školy.

2. Futbalové zručnosti generácií - súťaž trojčlenných družstiev v netradičných futbalových disciplínach na multifunkčnom ihrisku. Zloženie družstva - 1 dieťa, 1 dospelá dáma, 1 rodič alebo starýrodič.

Termín – 2.10.2010 od 13.00. Spojené s opekaním a hudbou v areáli školy.

3. Osvietený futbalový zápas - futbalový zápas vo večerných a nočných hodinách od 19.00 do 24.00 pri umelom osvetlení. Od 19.00 do 20.00 žiaci, od 20.00 do 21.00 stredoškoláci, od 21.00 - 24.00 dospelí. Termín - 16.10.2010.

4. Futbalový zápas deti - rodičia, spojený s dňom otvorených dverí v škole, s občerstvením – ochutnávka zdravých pomazánok a jedál.
Termín – 30.10.2010.

5. Mikulášsky turnaj - tradičný turnaj dospelých na multifunkčnom ihrisku spojený so spoločenskou akciou.
Termín - 4.12.2010.

6. Športové hry malých, Športové hry veľkých, Športové hry dievčat - tradičné krúžky žiakov školy, ktoré fungujú pravidelne počas celého školského roka dve hodiny do týždňa.

Chceme vytvoriť športovú zónu, ktorú tvorí multifunkčné ihrisko s osvetlením, prístupová plocha s mobiliárom, hľadisko s lavičkami a stolmi. Divácke pódium s lavičkami chceme zastrešiť a vytvoriť tým ochranu pre návštevníkov pred slnkom i dažďom. Na toto využijeme dar od Západoslovenskej energetiky, člena skupiny E-ON. Na zábavno-spoločenskej zóne chceme dobudovať pieskoviská, hojdačky, obnoviť altánok, ohnisko, záhradný gril. Všetko toto snaženie smeruje k tomu, aby sme pre občanov vytvorili bezpečné, kľudné a vkusné miesto na posedeniea stretávanie sa. Zároveň bude pre deti podnetným prostredím pre aktívne využitie voľného času. Touto formou chcem všetkých ubezpečiť, že areál školy je otvorený pre všetkých, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si, opekať si, či len tak sa stretnúť a pozhovárať. Treba dodržiavať len pravidlá bezpečnosti, pohyb v areáli je na vlastnú zodpovednosť.

Tiež by som chcel upozorniť na to, že o všetko, čo je vybudované a čo ešte vybudujeme sa treba starať. Nie všetko stíhame prácou prevádzkových zamestnancov a žiakov školy. Tým by som chcel požiadať i rodičov o pomoc pri udržiavaní trávnikov a zariadení, aby i počas žiackych prázdnin sa mohli deti voľne pohybovať po upravených trávnatých plochách. Všetky zariadenia sú tu pre verejnosť dostupné a môže ich každý využívať. Samozrejmosťou je, že ich treba šetriť a neničiť. Za všetkým, čo je na ihriskách vytvorené je množstvo ľudského umu, práce a finančných prostriedkov. Akékoľvek poškodenie bude postihované. Nehovoriac o tom, že zariadenie môže stratiť na bezpečnosti, či funkčnosti a nebude môcť byť používané. Na obnovu treba potom vynaložiť úsilie, ktoré sa dá využiť na inom mieste.

Touto cestou chcem pozvať všetkých obyvateľov do areálu školy, na horeuvedené podujatia a zároveň poďakovať Západoslovenskej energetike, členovi skupiny E-ON za dôveru, podporu a finančný dar.


A takto to prebehlo:

1. Turnaj malých futbalistov
Vo štvrtok 23. septembra 2010 nastal pre našich žiakov deň D. Na multifunkčnom ihrisku ZŠ s MŠ Krajné si prišli zmerať sily v priateľskom „Turnaji malých futbalistov“ žiaci primárneho stupňa zo 6 základných škôl. Horlivci z Krajného, Starej Myjavy, Rudníka, Košarísk, Jablonky, a Brestovca strávili príjemné a adrenalínom nabité dopoludnie. Počasie bolo prinajmenšom ideálne, a tak sa mohlo začať v súťažení.
O deviatej hodine nastúpila prvá dvojica tímov, pričom v družstvách nebolo núdza ani o dievčenské hráčky. Tie veru v ničom nezaostávali. Deviataci, skúsení rozhodcovia, poctivo a spravodlivo pískali každý aut.
Pre dievčatá, ktoré prišli povzbudzovať svoje „mančafty“ bola pripravená súťaž v triafaní bránok podľa veľkosti a pre chlapcov streľba pokutových kopov.
Všetko sa rozhodovalo vo finále, v ktorom sa stretli družstvá z Krajného a Starej Myjavy. Na konci turnaja boli vyhlásení najlepší futbalisti a najlepšie mužstvá, ktoré si odniesli cenné medaile a množstvo maškŕt. Víťazom turnaja v malom futbale žiakov primárneho vzdelávania sa stali žiaci ZŠ s MŠ Krajné, na druhom mieste sa umiestnili žiaci zo ZŠ Stará Myjava a na treťom žiaci zo ZŠ Rudník.
Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným družstvám, rozhodcom, povzbudzujúcim divákom a pedagógom, ktorí sa o pokojný priebeh súťaže zaslúžili.


2. Futbal spája generácie

V sobotu 2.10.2010 o 13.00 hodine sa na multifunkčnom ihrisku pri ZŠ s MŠ Krajné stretli nadšenci futbalu a zábavy na podujatí „Futbal spája generácie“. Prišli deti, mamičky, tetušky, oteckovia, strýkovia, ktorý mali chuť si zašportovať. Bojovalo sa v rôznych netradičných futbalo-vých disciplínach : vedomostná súťaž, návrh futbalového dresu, kopanie pätičkou do plechovíc, slalom s loptou, zhadzovanie fliaš s vodou,  hlavičkovanie, kop na kôš , triafanie do bránok rôznych veľkostí, kopanie jedenástok o umiestnenie. Deti mali najväčšiu radosť z finálového futbalového zápasu, kde sa zúčastnili všetci prítomní, nezávisle od veku a pohlavia. Bojovalo sa urputne. Obrancovia bránili svojim telom, ktoré bolo o mnohokrát menšie ako telo útočníka.  Zápolenie bolo únavné ale nádherné, upachtené a vysmiate deťúrence, ktoré sa snažili poraziť „veľkáčov“boli najlepšou odmenou pre organizátorov. Víťazi v oboch kategóriach dostali sladkú odmenu , a všetci zúčastnení upomienkové predmety s logom firmy E-ON.                                                                                  Hoci počasie nám neprialo, všetkých hrial na srdci dobrý pocit z toho, že urobili niečo pre seba  a hlavne venovali čas svojim deťom.

 


3. Futbalový zápas detí a rodičov

Dva týždne trvali prípravy na zaujímavé futbalové stretnutie detí s rodičmi, ktoré sa uskutočnilo 16.10.2010. Nebolo ľahké dostať sa do jednotlivých reprezentačných výberov. Aby boli všetci spokojní, nakoniec vznikli až 3 družstvá: malých futbalistov, veľkých žiakov a rodičov. Bojovalo sa 3 hodiny. Každých 15 minút sa striedali družstvá malých a veľkých žiakov, futbalisti spomedzi rodičov prestávky takmer nepotrebovali. V prestávkach sa všetci mali možnosť občerstviť ovocným čajom, jablčnou šťavou a minerálkou, alebo si pochutiť na párkoch s horčicou. Na ihrisku sa počas súboja odohrával vysoko taktický a premyslený boj rodičov proti všetkým žiakom. Čo stratili v zápasoch s veľkými žiakmi, dobehli v skóre s malými. A tak aj po výborných výkonoch všetkých troch brankárov a niekedy márnej snahe zakončovateľov sa  zápas nakoniec skončil spra-vodlivou remízou 32 : 32. Myslím však, že na množstvo vypotenej vody  a úbytok na váhe tesne zvíťazilo družstvo upachtených rodičov a jednej maminy. Bolo radostné sledovať nadšenie a snahu detí, ktoré chceli zvíťaziť nad svojimi rodičmi. V súbojoch odovzdávali všetky svoje sily, snažili sa prekabátiť a ofintovať dospelých športovcov. V častých stretoch došlo k mnohým komickým situá-ciám, na ktorých sme sa dosýta pobavili a zasmiali. Trocha mrzí fakt, že futbalové majstrovstvo dospelých neprišlo podporiť viacej rodičov. Určite by sme si užili i viacej zábavy i pestrejšie situá-cie a trošku si aj odpočinuli. Veríme, že sa tak stane pri pravidelnom stretávaní, kedy nám deti opäť budú chcieť ukázať, že sú lepší futbalisti ako rodičia, že i menšia noha môže dať viac gólov ako dospelá.

 


4. Osvietený futbalový zápas

Večer 5.11.2010 o 18.hodine sa rozsvietili reflektory na multifunkčnom ihrisku, aby na svoj večerný zápas pri umelom osvetlené nastúpilo početné družstvo najmenších žiakov proti svojim rodičom a priateľom školy. O ďalšiu hodinu ich vystriedali tímy starších žiakov, aktívnych futbalistov, členov folklórneho súboru, starých pánov. Družstvá sa striedali v pravidelných intervaloch po štvrťhodine až do 2300. Výsledky zápasov neboli vôbec dôležité. Prvoradým bolo stretnutie mnohých generácií futbalistov, rodín, prítomnosť mám, dedkov, súrodencov, nadšenie pri športovaní, smiech, zábava. Toto podujatie bolo počtom zúčastnených najvydarenejším, pretože sa tu zišlo približne sedemde-siat účastníkov. Po zhasnutí reflektorov sme sa ešte pozhovárali o vydarených nahrávkach, zaspomí-nali sme si na mladšie futbalové časy a úspechy a dohodli sa na pokračovaní takýchto zaujímavých netradičných futbalových podujatí.


5. Mikulášsky futbalový turnaj

Dopoludnia 4.decembra 2010 sa na multifunkčnom ihrisku začalo tradičné futbalové stretnutie dospelých za účasti  šiestich prihlásených družstiev. Úvod turnaja však nebol tradičný. Po bohatej snehovej nádielke a dvadsaťstupňových mrazoch organizátori museli najprv odpratať veľké množstvo snehu. K nim sa pridali aj niektorí hráči a tak po trojhodinovej práci účastníkov turnaja bol trávnik výborne pripravený a zápasy sa mohli začať. K výbornej úrovni celodennej akcie prispela tentokrát aj príroda, pretože po celý čas svietilo zubaté slniečko a okolo vyčisteného ihriska  boli veľké kopy snehu. V mrazivom počasí veľmi chutili a pomohli všakovaké varené nápoje a teplá strava. V tento športový deň sa odovzdávali aj ceny pre umiestnené družstvá: 1. Šípy, 2. FC Santos, 3. Krakenhaus. Keďže podujatie je tradičné, tak sa určite stretneme aj počas mikulášskeho víkendu v roku 2011.


Fotografie z podujatí sa nachádzajú v Galérii školských podujatí.

 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!