logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes8460
mod_vvisit_counterVčera21305
mod_vvisit_counterTento týždeň64460
mod_vvisit_counterTento mesiac100000
mod_vvisit_counterVšetky3414876
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 12 Jún 2018 16:51

Vlastivedno – geografická exkurzia do regiónu Kysuce

Naša škola už po tretíkrát zorganizovala vlastivedno – geografickú trojdňovú exkurziu pre žiakov štvrtého a deviateho ročníka. Cieľom projektu: "Poznávame Slovensko" bolo žiakom sprístupniť učivo vlastivedy a geografie zaujímavým spôsobom. Vybrali sme sa do regiónu Kysuce.
Región Kysuce sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenskej republiky .Leží na rozhraní troch štátov – Slovenskej, Českej a Poľskej republiky.. Zo severu je ohraničený slovensko-poľskou hranicou a pohorím Oravských Beskýd, z východu veľkolepými Roháčmi, ktoré sú súčasťou Západných Tatier, na západe pohorím Malej a Veľkej Fatry a na juhu jedinečnými Chočskými vrchmi. Malebný kraj je príťažlivý pre každého návštevníka. Čo sme videli, čo sa nám páčilo Vám sprostredkujeme prostredníctvom tohto článku.

7. jún 2018

Naše poznávanie sa začalo v Považskom Podhradí, odkiaľ sme sa vybrali na Považský hrad. Slnečné dopoludnie bolo ako stvorené pre návštevu hradu. Autobus sme zaparkovali neďaleko kostola v Považskom Podhradí, vedľa zrekonštruovaného renesančného kaštieľa Balassovcov z prvej tretiny 17. storočia. Po žltej turistickej značke nám trval výstup na hrad asi 20 minút nenáročným terénom cez les. Z areálu hradu sa nám naskytol veľmi pekný výhľad na Bytčiansku kotlinu, Považskú Bystricu, Veľký a Malý Manín, ktorý rozdeľuje Manínska Tiesňava. Naše putovanie ďalej pokračovalo do Žiliny.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko
Vstúpte do fotogalérie...

Navštívili sme Budatínsky zámok, ktorý je jednou z historických a architektonických dominánt Žiliny. Zámok bol v minulosti významnou pevnosťou. Zaujala nás mohutná veža, ktorá je najstaršou časťou. Zdolať dvesto päťdesiat schodov bolo pre štvrtákov a deviatakov hračkou. Z veže sa nám naskytol nádherný výhľad na všetky svetové strany. Videli sme sútok dvoch riek Váhu a Kysuce. Našich žiakov zaujalo aj drotárske múzeum a s obdivom vchádzali do každej miestnosti, ktorú im pani sprievodkyňa predstavila.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Považský hrad a zámok Budatín nám svojimi prezentáciami predstavili štvrtáci.
Žilina je krajské mesto, preto sme sa rozhodli, že v ňom ešte zostaneme a navštívime výstavu ikon. Deviataci vysvetlili krátkou prezentáciou všetkým spolužiakom, čo sú ikony, načo slúžili, ako vznikali. Na výstave sme vzhliadli vzácne umelecké diela a duchovnú krásu v jednom . Ikony sú duchovné kresťanské obrazy písané (maľované) na dreve, zobrazujúce postavy svätých, scény z ich života a biblické motívy. Videli sme dvadsaťpäť krásnych ikon z Ruska a Grécka.

Spoznávame Slovensko

Poslednou zastávkou vo štvrtok bol kaštieľ v Radoli. Patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Videli sme rôzne expozície. Expozícia alchymistickej dielne, ktorú vytvorili pracovníci Kysuckého múzea je na Slovensku jediná svojho druhu a prezentuje spôsob života a prácu alchymistu v jeho laboratóriu. Stála expozícia nás preniesla do čias Veľkomoravskej ríše, do čias misie solúnskych bratov - sv. Cyrila a Metoda. Ďalšia expozícia, dokumentovala prostredníctvom zbierok múzea meštianske bývanie, ako i dejiny Čadce a Kysuckého Nového Mesta. Posledná expozícia je zameraná na dejiny osídlenia Kysúc od mladšieho paleolitu až po stredovek.
Zaujímavú históriu tohto kaštieľa nám svojou prácou predstavili deviataci. Naše putovanie sa pomaly končilo, pretože sa zvečerievalo a my sme sa museli ubytovať. Domovom na tri dni sa nám stalo Kysucké Nové Mesto.


8. jún 2018

Slniečko nás prebudilo do nového dňa a my sme pokračovali v poznávaní Kysúc. Vybrali sme sa do skanzenu Vychylovka, kde nás čakala pani sprievodkyňa, ktorá nám priblížila život ľudí na Kysuciach v minulých storočiach. Videli sme mlyn, kaplnku, domy roľníkov, drotárov, dom richtára, kolibu a ďaľšie. Prehliadku expozície skanzenu doplnili svojou prezentáciou štvrtáci. Po oddychu a šantení na kolotočoch a preliezkach naše putovanie pokračovalo ďalej.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Vybrali sme si obec Stará Bystrica. Čím je zaujímavá? Je v nej jedinečný orloj. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Vo výklenkoch orloja: je knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Zaujímavosti o tomto skvoste doplnili svojou prácou štvrtáci. Hodiny odbili dvanástu hodinu a my sme sa pomaly pobrali ďalej.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Čakala nás turistická prechádzka na rozhľadňu Bobovec. Niektorí, čo ponocovali nemali chuť kráčať, pešo, ale nedalo sa nič robiť, v jednote je sila a všetci miernym tempom sme kráčali a obdivovali krásy prírody. Rozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m. Je z nej dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike .Informácie o tejto rozhľadni nám prezentovali chlapci deviataci zábavným spôsobom.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Poslednou zastávkou bola obec Staškov. Všetci poznáme vynikajúceho herca Jožka Krónera. Navštívili sme jeho rodný dom a náučný chodník, ktorý je venovaný filmom, v ktorých stvárnil hlavné a vedľajšie úlohy. Zaujímavosťou pre nás všetkých bola soška Oscara, ktorú Jozef Króner dostal za film Obchod na korze. V našich rukách poriadne oťažela. Na záver prehliadky naši štvrtáci odprezentovali svojou prácou tohto skvelého herca, dokonca nakreslili ukážky z filmov. Deň sa opäť chýlil ku koncu a my sme sa ponáhľali oddychovať, pretože sme mali za sebou náročný, ale skvelý deň. Zasa sme boli bohatší o nové zážitky a dojmy.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

9. jún 2018

Posledný deň na Kysuciach. Slniečko sa na nás usmievalo a my, či sa nám chcelo, či nie, museli sme sa pobaliť a rozlúčiť s Kysuckým Novým Mestom, kde sme boli ubytovaní. Nasadli sme do autobusa a zamierili rovno na sever na Trojmedzie. Je to miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Svižným krokom sme išli po zelenej turistickej značke. Na cestičke sa objavila vrtká vretenica, ktorá sa rýchlo odplazila, aby nám uvoľnila chodník. Z Trojmedzia sme navštívili ďaľšiu zaujímavosť.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Kysuce majú geologickú raritu. Na východnom okraji v blízkosti obce Korňa sa nachádza ojedinelý európsky unikát - prirodzený povrchový výver ľahkej ropy . To bola ďalšia naša zastávka.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Veľkým prekvapením bolo aj Klokočovské skálie. Je to prírodná rezervácia. V obci Klokočov sa nachádzajú zaujímavé guľovité pieskovcové útvary. V roku 1935 boli z lomu dva guľovité zlepence odvezené a osadené na križovatke v Klokočove. Len bohužiaľ, videli sme iba jeden guľovitý zlepenec, druhý asi niekto ukradol, pretože tam jednoducho nebol. Popri geologickom význame je v tejto oblasti predmetom ochrany aj bohaté nálezisko chránenej rastliny rebrovky rôznolistej, ale aj výskyt ďalších zriedkavých a ohrozených rastlín a živočíchov. Celý deň nám podávali informácie zo svojich projektov deviataci.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Posledným miestom našej trojdňovej exkurzie bola Skalka pri Trenčíne .Je spätá so životom sv. Svorada-Andreja a Beňadika. Pútnícké miesto nielen pre obyvateľov Považia, ale celého Slovenska, Moravy a Poľska.

Spoznávame Slovensko Spoznávame Slovensko

Chcem pochváliť našich deviatakov a štvrtákov, že na túto exkurziu sa pripravili a svojim spolužiakom priblížili Kysuce zaujímavými projektami. Boli pozorní, tolerantní, slušní a priateľskí, dostali pochvalu za svoje projekty na mnohých miestach, ktoré sme navštívili.
Veľké ďakujem patrí nášmu pánovi riaditeľovi Mgr. Milanovi Medveďovi, pretože práve on sa zaslúžil o to, že projekt Poznávame Slovensko uzrel svetlo sveta a každý rok sa nachádzame v inom regióne Slovenska.

Vďaka patrí aj zástupkyni Mgr. Janke Domiňákovej a Mgr. Danke Markovej. Bez menovaných by sme tento zaujímavý výlet Kysucami nemohli absolvovať.
Ďakujeme aj Jankovi Kolárikovi mladšiemu, ktorý sa postaral o našu bezpečnosť na cestách a šťastlivo nás dopravil na Kysuce a späť domov.

Kysuce: tvrdý kraj, no pohostinný a zbožný ľud – hovorí sa od pradávna.
Bolo nám na Kysuciach skvelo, priniesli sme si veľa zážitkov, skúseností a načerpali sme nové vedomosti.

Ľubica Karliková


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!