mod_vvisit_counterVšetky1933754
Utorok, 16 Február 2016 19:31

Fašiangy na Gazdovskom dvore.

„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúšok zima mu bude… jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek.
Fašiangy patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari a sú najveselším obdobím roka. Fašiangy – symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli v minulosti a také sa zachovávajú v niektorých regiónoch i dnes. Obdobie fašiangov je v podstate obdobím od Troch kráľov až po Popolcovú stredu (nazývanú tiež Krivá alebo Škaredá streda). Škaredá práve preto, že sa pre kresťanov začína obdobie veľkého pôstu.

Keďže aj my v materskej škole obohacujeme výchovu a vzdelávanie detí o ľudové tradície typické pre náš región, práve na Popolcovú stredu naši predškoláci navštívili Gazdovský dvor v Turej Lúke, aby v interaktívnom programe spoznali tradície a zvyky Myjavského regiónu vykonávané počas tohto obdobia a zažili fašiangy trochu inak. Okrem ostatných zvyklostí sme sa dozvedeli, že neodmysliteľnou súčasťou fašiangov bol fašiangový sprievod zamaskovaných ľudí. Sprievod netvorili princezné, Batmany, šašovia ale  zvyčajne muži preoblečení za ženy, ženy za mužov a nemohli tam chýbať  ani masky zvierat – medveď, koza, kôň, krava, vlk. Čím bola maska hrôzostrašnejšia, tým mala väčšiu moc.

Fašiangy na Gazdovskom dvore Fašiangy na Gazdovskom dvore

Fašiangy na Gazdovskom dvore

K maskám patrili aj rekvizity, ako napr. ražeň, ktorý slúžil fašiangovníkom na napichovanie slaniny či klobásy. Sprievod  sprevádzala hudba a tanec. Takýto sprievod, v ktorom deti prezentovali tie tradičné masky sprevádzaný hudbou, piesňou a tancom sme si vyskúšali i my. A gazdiná za odmenu pripravila šišky s bylinkovým čajom. Myslím si, že i z tohto netradičného, ale veľmi zábavného a podnetného dopoludnia  si deti odniesli veľa poznatkov, zážitkov a dojmov.

Lenka Bobeková

Copyright © 2021 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.