mod_vvisit_counterVšetky1967683
Štvrtok, 15 Február 2018 08:09

PRIADKY V TUREJ LÚKE

„Slúžela som u Kadleca, neni tomu dávno,
 chcela som sa naučiti, jak sa robí plátno...“

Aj naše deti sa chceli naučiť ako sa robí plátno a preto dňa 18.10.2017 navštívili Gazdovský dvor v Turej Lúke. Tu ich už čakali tety – priadky, aby ich s týmto starodávnym remeslom oboznámili. Deti sa dozvedeli, čo je to močidlo, lámka, potierka, hachla, kolovrátok, motovidlo, praslica, kúdeľ i krosná. Pani Belanská – miestna priadka deťom ukázala ako sa pracuje na kolovrátku a deti si samé vyskúšali priasť kúdeľ.

Priadky na Turej Lúke Priadky na Turej Lúke

Dokonca skúsili tkať plátno na malých krosienkach. Deťom sa tkanie tak zapáčilo, že nechceli ani prestať. Zaujali ich však piesne, ktoré im pritom spievali napr. „Močela, konope, močela“, „Slúžila som u Kadleca“.  V malej vykúrenej izbietke to ožilo detským spevom a tancom. Po tom nasledovalo malé pohostenie v podobe chlebíka so slivkovým lekvárom a bylinkovým čajom. No a to už prišiel čas rozlúčiť sa a zaželať si príjemný zbytok dňa a stretnutie pri ďalšej zaujímavej akcii.

Aktualizované: Štvrtok, 15 Február 2018 08:25

Copyright © 2021 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.