Piatok, 30 Október 2015 20:14

Aktivity k Roku Ľudovíta Štúra

V týchto dňoch si pripomíname 200. výročie narodenia významnej osobnosti našich národných dejín – jazykovedca, politika, novinára, básnika, učiteľa  a tvorcu moderného slovenského národa – Ľudovíta Štúra.

Aktivity k Roku Ľ.Štúra

Pri tejto príležitosti sa už 18.9.2015 uskutočnilo v Dome kultúry Samka Dudíka v Myjave premietanie filmu „Orol a lastovička“ o láske Ľ. Štúra k Adele Ostrolúckej a prednáška pracovníčok Múzea Ľ. Štúra z Modry  pod názvom „Ľudovít Štúr – od štúdia k činom“. Tohto podujatia sme sa zúčastnili so žiakmi 7.-9. ročníka.
Siedmaci a ôsmaci si svoje vedomosti prehlbovali aj na hodinách slovenského jazyka a dejepisu.
 So siedmakmi sme jednu celú vyučovaciu hodinu súťažili, kto vie o Štúrovi najviac, pričom sme využili kvízové otázky zverejnené na stránkach Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. Súťaž mala 5 kôl. V každom kole dostali družstvá po 3 otázky z tematických okruhov: životopisné údaje, vzdelávacia a pedagogická činnosť, politická činnosť a spolky, jazykoveda a známe výroky, novinárska a spisovateľská činnosť.

Aktivity k Roku Ľ.Štúra Aktivity k Roku Ľ.Štúra

Otázky vôbec neboli ľahké, ale siedmaci sa doma vynikajúco pripravili. Krásnych 12 bodov z 15 možných získali dve družstvá. Ostatné mali 11, 10 a 8 bodov. V záverečnom rozstrele po doplnkových otázkach sa rozhodlo, že víťazmi sa stali Dada, Klárka, Monika a Filip. Všetci dostali jednotku z dejepisu.
S ôsmakmi sme pôvodne plánovali pozerať dokument „True Štúr“, ale keďže zlyhala technika, hrali sme Milionára s otázkami výlučne o Ľ. Štúrovi. Každý žiak súťažil sám za seba a odpovedal na otázky v hodnote 10, 20, 30, 40 alebo 50 bodov. Traja najúspešnejší boli  Šimon, Adriana a Denis. Získali 110, 90 a 70 bodov. Mohli si vybrať, či chcú jednotku zapísať do dejepisu alebo slovenčiny.
Žiakov pobavila aj možnosť zadať svoje meno do generátora štúrovských mien. Ten im pridelil slovanské mená, podobne, ako ich mali štúrovci. Zistili, že medzi ich spolužiakmi je napríklad Vedomír, Peknoslava alebo Hvjezdomila.

Aktivity k Roku Ľ.Štúra Aktivity k Roku Ľ.Štúra

Som rada, že žiakov realizované aktivity zaujali a zároveň verím, že si budú vážiť, čo všetko Ľudovít Štúr pre náš národ urobil a že sa pre nich stane vzorom najmä pre jeho obetavosť a cieľavedomosť.

Mgr.Viera Boorová