Streda, 15 November 2023 14:56

Eviroprojekt 2023

V roku 2023 naša škola reagovala na výzvu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojový projekt „Enviroprojekt 2023“. V lete sme sa dozvedeli, že sme boli úspešní a dostaneme dotáciu 1933 € na jeho realizáciu.

Stanovili sme si ciele, ktoré chceme v budúcnosti naplniť:
- Zvýšiť kvalitu a efektivitu environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety v škole.
- Vychovávať k zodpovednosti za tvorbu odpadu, potrebu triedenia a jeho opätovné využitie.
- Pochopiť význam ochrany životného prostredia.
- Rozvíjať zručnosti žiakov pri aplikácii získaných poznatkov.

Našim zámerom je revitalizovať starý ovocný sad, odstrániť staré a vybudovať nové kompostovisko, zakúpiť a využívať drvič konárov, zhotoviť vyvýšené záhony pre triedne skupiny.
Pomocou grantu vzniklo v školskom sade nové kultivované kompostovisko na zhodnotenie biologického odpadu, ktorý produkuje školská kuchyňa. Tvorí sa tiež v triedach, pri úprave školského sadu, včelnice, okolia školy a pri úprave drevín v areáli školy. Takto zhodnotený biologický materiál budeme potom využívať na zlepšenie výživy rastlín a sadeníc vo vyvýšených záhonoch zriadených pri škole, kríkov a stromov. Vytvorený kompost môže využívať podľa potreby aj verejnosť. Tým, že realizáciu kompostoviska a vyvýšených záhonov sme uskutočnili so žiakmi, napĺňame aj vzdelávací cieľ v oblasti separovania a využitia odpadov. Žiaci si vážia to, čo vlastným pričinením a prácou vytvorili. Starostlivosť o tvorbu kompostu, jeho praktické využitie bude zabezpečené počas vyučovacích hodín technických prác.

Kompostovisko bude súčasťou úplnej revitalizácie starého, školského, ovocného sadu, kde plánujeme nahradiť staré neošetrované napadnuté stromy výsadbou mladých tradičných odrôd. Prerobiť chceme aj nefunkčnú pivnicu, ktorá bude slúžiť na uskladnenie ovocia. Medzi ovocné stromy chceme včleniť prírodné, bádateľské, športové prvky pre deti.Začleňovaním environmentálnych prierezových tém do vyučovania chceme zvýšiť poznatky o nevyhnutnosti ochrany životného prostredia, využívaní obnoviteľných zdrojov, potrebe triedenia odpadov a možnosti využitia odpadu ako druhotnej suroviny. Budeme učiť žiakov stať sa spoluzodpovedným za čistotu životného prostredia, za environmentálne správanie. Tiež uvedomiť si, že každý človek je dôležitým článkom v zmiernení environmentálnej záťaže. Zabezpečíme kvalitné triedenie odpadov na škole a tým znížime množstvo tuhého komunálneho odpadu odvážaného na skládku.

V súčasnosti stoja v školskom sade 3 boxy na kompostovanie. Výrez stromov, vyčistenie areálu, podklad pod kompostoviská urobili zamestnanci technických služieb obce. Úpravu terénu a miesto pre podklad pripravil svojim bagrom pán Peter Pyšný z Hrachovišťa. Zakúpili sme drvič konárov, hranoly na vyvýšené záhony. Všetko z grantu MŠVVaŠ SR. Obec Krajné nám poskytla 250 € na ostatný materiál. Z rozpočtu školy sme zakúpili jeden kus kompostéru v hodnote 561 €.