logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes8890
mod_vvisit_counterVčera21305
mod_vvisit_counterTento týždeň64890
mod_vvisit_counterTento mesiac100001
mod_vvisit_counterVšetky3415305
Napísal užívateľ Administrator   
Štvrtok, 03 November 2016 17:39

Vlastivedno - geografická  exkurzia  do regiónu ORAVA

Naša škola už po druhýkrát zorganizovala vlastivedno – geografickú trojdňovú exkurziu pre žiakov štvrtého a deviateho ročníka. Cieľom projektu: "Poznávame Slovensko" bolo žiakom sprístupniť učivo vlastivedy a geografie zaujímavým spôsobom. Vybrali sme sa  do  regiónu Orava.

Orava je región na severozápadnom Slovensku , ktorý patrí do Žilinského kraja. Zo severu je ohraničený slovensko-poľskou hranicou a pohorím Oravských Beskýd, z východu veľkolepými Roháčmi, ktoré sú súčasťou Západných Tatier, na západe pohorím Malej a Veľkej Fatry a na juhu jedinečnými Chočskými vrchmi. Malebný kraj  je príťažlivý pre každého návštevníka. Čo sme videli,  čo nás zaujalo?

13. okóber 2016

Naše poznávanie sa začalo krajským mestom- Žilinou. Navštívili sme Budatínsky zámok, ktorý  je jednou z historických a architektonických dominánt Žiliny. Zámok bol v minulosti významnou pevnosťou. Zaujala nás mohutná veža, ktorá je najstaršou časťou  a  bola vybudovaná v čase, keď uhorskí  králi opevňovali krajinu na obranu proti útokom Tatárov.

Vlastivedno - Budatín Vlastivedno - Budatín
Galéria fotografií z Budatínskeho zámku

Naše putovanie pokračovalo ďalšou  pevnosťou, hradom Strečno. Strečno patrilo medzi kráľovské hrady a bolo miestom, kde sa od obchodníkov vyberalo clo. Najviac nás však zaujal fakt, že v hradnej krypte pod kaplnkou objavili rakvu so Žofiou Bosniakovou, manželkou niekdajšieho majiteľa hradu Františka Vešeléniho. Jej telo aj po 45 rokoch bolo takmer v neporušenom stave. Bosniakovej pozostatky preniesli  do blízkej dedinky do Tepličky. Neskoršie s povolením cirkevnej vrchnosti telo uložili do sklenenej rakvy, ktorú spolu s jej portrétom umiestnili v tamojšom kostole. Bohužiaľ, jej telesné pozostatky sa po súčasnosť nezachovali.

Vlastivedno - Strečno Vlastivedno - Strečno
Galéria fotografií z hradu Strečno

Zo Strečna sme si to namierili k blízkemu pamätníku francúzskych partizánov. Je  to národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza na vrchu Zvonica. Každoročne sa pri výročí Slovenského národného povstania konajú pri pamätníku spomienkové slávnosti na počesť SNP a tiež bojovníkov, ktorí v ňom bojovali.

Vlastivedno - Strečno - Pamätník franc. partizánov   Vlastivedno - Strečno - Pamätník franc. partizánov
VVlastivedno - Strečno - Pamätník franc. partizánov
Galéria fotografií z pamätníka

Naše putovanie pokračovalo  do prírody. Vybrali sme sa na  turistický pochod, ktorý priniesol očakávaný výsledok. Videli sme nádherný výtvor prírody,  Šútovský vodopád . Vidieť ho naživo je potešením pre malých i veľkých. Je to skvost, ktorý je ozdobou Malej Fatry.  Jeho  mohutné pásy vody sa  rútia z vrcholu brala. Stekajú po vysokej skalnej stene. Zážitok na celý život. Ťažko sme opúšťali toto krásne miesto, ale pomaly sa zvečerievalo a my sme sa museli ubytovať. Čakalo nás mesto Tvrdošín, ktoré sa stalo pre nás  domovom na dva dni.

Vlastivedno - Šútovský vodopád Vlastivedno - Šútovský vodopád
Galéria fotografií zo Šútovskéh vodopádu

14.  október 2016

Piatok  sme odštartovali plavbou  po Oravskej priehrade. Okrem turistickej atrakcie slúži aj ako zásobáreň vody, ale podieľa sa  aj na výrobe  elektrickej energie. Plavba bola zaujímavá, všetci sme sa tešili z prekrásnej jesennej prírody. Navštívili sme aj Slanický ostrov umenia, ktorý sa nachádza uprostred  Oravskej priehrady. Tam nás  zaujal  barokový kostol s kalváriou.

Vlastivedno - Oravská priehrada Vlastivedno - Slanický ostrov
Galéria fotiek z Oravskej priehrady

Plavba loďou Orava sa skončila, rozlúčili sme sa s lietajúcimi čajkami, ktoré nás sprevádzali plavbou a všetci sme sa tešili do novootvorenej Brestovskej jaskyne. Nachádza sa na území Tatranského národného parku v katastri obce Zuberec.  Patrí medzi druhovo najpestrejšie podzemné úkryty netopierov na Orave. Tajomná, plná očakávaní a adrenalínu, tak na nás pôsobila táto jaskyňa. Odniesli sme si veľa neopakovateľných zážitkov.

Vlastivedno - Brestovská jaskyňa Vlastivedno - Brestovská jaskyňa
Galéria fotiek z Brestovskej jaskyne

Z jaskyne naše putovanie pokračovalo do  skanzénu v Zuberci. Múzeum oravskej dediny sa nachádza pod Západnými Tatrami .Areál je rozčlenený na niekoľko častí:
Dolnooravský rínok
Mlynica
Hornooravská ulica
Goralské lazy
Kostol s cintorínom
Najviac sa nám páčila Mlynica. U mlynárky sme si zakúpili  spomienkové darčeky a spokojní sme odchádzali do Tvrdošína.

Vlastivedno - Múzeum Oravskej dediny Vlastivedno - Múzeum Oravskej dediny
Viacej fotiek z galérie

Po ceste do Tvrdošína  nasledovala ešte  jedna malá zastávka.  Zrúcanina tzv. Františkovej huty. Táto patrí k najvzácnejším technickým pamiatkam celého oravského regiónu. Historická železiareň, ktorá  je cenným dokladom o rozvinutej priemyselnej výrobe na Orave . Je známa i z filmu Tisícročná včela.

Vlastivedno - Františkova huta Vlastivedno - Františkova huta
Viacej fotiek z Františkovej huty

Pýchou Tvrdošína a jeho najstaršou zachovanou stavebnou pamiatkou je gotický drevený rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých na miestnom cintoríne. Nádherný oltár s obrazom Všetkých Svätých bol jedinečný. Pri prehliadke kostola zaujmú najmä obrazy apoštolov,  kazateľnica s postavami evanjelistov. Tento kostol bol  zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Prehliadkou tohto kostola sa skončil aj krásny deň plný zážitkov.

Vlastivedno - Tvrdošín Vlastivedno - Tvdošín - Kostol Všetkých svätých
Fotky z kostola Všetkých svätých

15.október 2016

Sobota ráno bola dňom, kedy sa naša exkurzia po regióne Orava končila. Ukazoval sa krásny slnečný deň a nás očakával Oravský hrad. Všetci sme sa tešili na posledný, spoločne strávený deň. Na strmom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok nás vítal Oravský hrad. Je to jeden z najkrajších hradov Slovenska. Natáčala sa tu aj známa rozprávka, Kráľ Drozdia brada. Veľa zaujímavých, starých  a vzácnych predmetov nám umožnilo preniesť sa do dávnych čias. Chlapcov zaujali staré zbrane, zbrojná technika, dievčatá dobové oblečenie a jednotlivé miestnosti v hrade.

Vlastivedno - Oravský hrad
Ďalšie fotky z Oravského hradu....

Prehliadka sa skončila a nás v plnej jesennej nádhere očakával Dolný Kubín. Tam sme navštívili múzeum P.O. Hviezdoslava, Florinov dom a historický cintorín, kde sme si pripomenuli život a dielo našich popredných predstaviteľov literatúry.

Vlastivedno - Múzeum P.O.Hviezdoslava Vlastivedno - Florinov dom
Vlastivedno - historický cintorín
Fotografie z Dolného Kubína

Z Dolného Kubína sme zavítali do rodnej obce spisovateľa Martina Kukučína. V Jasenovej sme sa dozvedeli o živote a diele tohto literáta.

Vlastivedno - Dom Martina Kukučína Vlastivedno - Socha Martina Kukučína v Jasenovej
Viacej fotiek z Jasenovej

Našu cestu zavŕšila návšteva dreveného artikulárneho evanjelického kostola v Leštinách. Kostol je bohato zdobený rôznymi tvarmi, farbami  a motívmi. Zaujali nás nástenné kvetinové maľby ,ale aj barokový oltár  a bohato zdobená kazateľnica. Kostolík  bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Práve táto návšteva urobila veľkú bodku za naším poznávaním Oravy. Chcem pochváliť našich žiakov, že na túto exkurziu  sa vedomostne pripravili a svojim spolužiakom  priblížili Oravu zaujímavými referátmi.

Drevený kostolík v Leštinách
Foto z Leštín

Vďaka patrí všetkým našim sponzorom, Rodičovskému združeniu,  nášmu pánovi riaditeľovi Mgr. Milanovi Medveďovi, zástupkyni  Mgr. Janke Domiňákovej  a Mgr. Danke Markovej. Bez menovaných  by sme tento zaujímavý výlet Oravou nemohli absolvovať. Ďakujeme!
Poďakovanie patrí aj Jankovi Kolárikovi mladšiemu, ktorý sa postaral o našu  bezpečnosť na cestách a šťastlivo nás dopravil na Oravu a späť domov.

Hovorí sa, že Orava je koniec sveta, no napriek tomu môžeme prehlásiť, že skrýva v sebe veľa krás, ktoré sa oplatí spoznávať.

PaedDr.  Ľubica Karliková


Aktualizované: Pondelok, 07 November 2016 11:25
 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!