Sobota, 31 Október 2015 21:56

Deň  výživy v Triede lienok

Aj tento školský rok v našej triede 16. októbra 2015 rozvoniavalo ovocie. Pripomenuli sme si Svetový deň výživy. Usilovné lienky si priniesli do školy rôzne druhy ovocia a pripravovali si chutné šaláty. Všetci usilovne čistili a krájali ovocie. Misky sa zapĺňali a deťom sa zbiehali slinky na svojpomocne zhotovené šaláty. Radosť zavládla, keď sa s chuťou pustili do jedenia. Po príprave šalátov sme sa rozdelili na skupinky a začali sme riešiť úlohy o výžive.

Prvá úloha: cvičenia na rozvoj tvorivosti

Príbeh s názvom "Preteky ovocia a zeleniny" dal  deťom možnosť vcítiť sa do úlohy ovocia. Reagovali na otázky:
---- Ako sa asi cíti jablko,  hruška, keď sa do nich zahryzneš?
-----Akú chuť vám pripomína farba – červená, žltá, zelená?

Malé lienky veľmi pekne vymýšľali a tvorili rôzne nápadité odpovede. Spoločne sme sa zasmiali, ale aj zamysleli nad otázkami.

Druhá úloha: osemsmerovka
Deti museli v skupinách rýchlo vyhľadať 9 druhov ovocia a zeleniny. Najrýchlejší vyhrali a získali body pre svoju skupinu.

Tretia úloha: tvorba receptárikov
Lienky mali doma za pomoci mamy vyhľadať recept na prípravu ovocného koláča. Potom v škole vytvárali k jednotlivým receptom ilustrácie.

Deň výživy v triede lienokDeň výživy v triede lienok

Deň výživy v triede lienok Deň výživy v triede lienok

Ďakujeme mamičkám za pomoc.

Štvrtá úloha: práca na interaktívnej tabuli
Precvičili sme si poznávanie ovocia a zeleniny.

Piata úloha: vytvorenie krátkeho príbehu
Využili sme obrázok ježka a usilovné lienky v skupinách vytvorili zaujímavé príbehy.
Najkrajší príbeh:  Ježkove dobrodružstvá
Bol raz jeden ježko, ktorý putoval po svete. Veľmi vyhladol a išiel hľadať potravu. Našiel  jablko. Najedol sa dosýta. Pri návrate domov stretol krásnu ježicu, do ktorej sa zamiloval. Požiadal ju o packu a bola svadba. Žili si šťastne aj so svojimi  troma deťmi.

Šiesta úloha: kvíz čo je to?
Deti dostali 10 hádaniek, ktoré museli vylúštiť. V odpovediach sa skrývalo ovocie a zelenina. Napríklad:

Pod zemou je moja skrýš, chvostík mám, ale nie som myš. Nad zemou toľko zelenej krásy, na slnku si suším vlasy. Sladká som a hoci maličká, dám vám červeň na líčka. Ja som ... / mrkvička /

Deň plný zábavy sa skončil. Vyhodnotili sme si plnenie úloh. Najšikovnejšie lienky získali cenné odmeny, ktoré nám venovala rodina  Ambrušová. Ďakujeme.

Ľubica Karliková