Štvrtok, 30 Január 2014 16:47

Vo Veľkej Rači to nebolo o nič lepšie. Na druhý deň stále pršalo, nikam sa nedalo ísť, tak sme chodili do bazéna, do vírivky alebo sme "chytali" WIFI. Na tretí deň sa učitelia rozhodli, že pôjdeme do Oravskej Lesnej. Vyguľovali sme sa tam a cestou späť sme sa zastavili pozrieť v Starej Bystrici na Slovenský orloj. Ďalšie dva dni sme lyžovali v Oravskej Lesnej ostošesť. Boli sme rozdelení do štyroch skupín. Pán riaditeľ mal 4.skupinu – tých, ktorí ešte nestáli na lyžiach. 1. družstvo mal pán učiteľ Figura, 2.družstvo pani učiteľka Domiňáková  a s 3. lyžovala pani učiteľka Sasáková. Štvrtá skupina sa aj za dva dni naučila lyžovať. V posledný deň sme mali večer karneval a diskotéku.
Na lyžiarskom sa nám veľmi páčilo, nechcelo sa nám odísť, ale snáď pôjdeme aj na budúci rok.

LVVZ2014  LVVZ2014

Dada Babincová,7.trieda

LVVK sa uskutočnil v dňoch 19-24.1.2014 v krásnom prostredí Kysúc. V Krajnom nás vyzdvihol autobus, ktorého vodičom a neskôr naším pomocníkom a spoločníkom bol p. Henrich Halveland z Veľkého Zálužia.  Bezpečne nás dopravil do penziónu Gájuz v Oščadnici.
Ubytovanie bolo zabezpečené v 3-5 posteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením. Penzión mal svoj wellness, z ktorého deti využili posilňovňu, bazén a vírivku. Strava bola zabezpečená formou plnej penzie.

LVVZ2014  LVVZ2014

Lyžiarsky výcvik, ktorý bol naplánovaný na štyri dni, sa z dôvodu nepriaznivého počasia skrátil na dva výcvikové dni.
V blízkosti penziónu ani na Veľkej Rači neboli vhodné podmienky na lyžovanie. Z tohto dôvodu sa výcvik konal v 50 km vzdialenej Oravskej Lesnej. Najskôr bolo potrebné terén obzrieť. Pri tejto príležitosti deti mali možnosť  navštíviť jediný slovenský orloj v Starej Bystrici.
V stredu prestalo pršať a začalo mrznúť , deti sa konečne  postavili na lyže. Viac fotografií v Galérii školských podujatí.

LVVZ2014  LVVZ2014

Boli rozdelené do štyroch skupín.
Najväčších borcov mal pod palcom p. učiteľ  Figura. Druhú veľmi zdatnú skupinu viedla p.učiteľka Domiňáková. Pokročilých lyžiarov naháňala po svahu p. vychovávateľka Sasáková. Veľmi snaživých, ale začiatočníkov viedol k prvým lyžiarskym úspechom p.riaditeľ Medveď.
Veľkou oporou bola  Mudr. Janka Gellenová, ktorá nielen liečila pacientov, ale pomáhala pokročilým nabrať odvahu na svahu a robila im doprovod. Malí lyžiari mali aj smolu, traja ochoreli a museli zostať v posteli. Ale ich silná vôľa a slepačí vývar ich rýchlo opäť postavili na nohy.
Voľný čas deti trávili v bazéne alebo vo vírivke, prechádzkami po okolí. Každý večer bol rozkaz. Tu bol zhodnotený predchádzajúci deň a plánoval sa deň nasledujúci. Po rozkaze bol program, ktorý si deti samy pripravili – scénky, kvíz, diskotéka.
Záverečný deň kurzu bolo vyhodnotenie. Deti obdržali diplomy, ktoré vystihovali ich snaženie, či už na svahu alebo na ubytovni.
Prebehlo vyhodnotenie poriadku na izbách a odovzdanie sladkých odmien.
V piatok sa deti rozlúčili s penziónom a bernardínom Cézarom, nasadli na autobus a vytešené cestovali do Krajného.
Pred školou čakali rodičia, ktorí si prevzali svoje ratolesti plné dojmov a dobrej nálady.
LVVK bol aj napriek neprazni počasia úspešný. Deti,aj keď málo, ale lyžovali. Nestal sa žiadny úraz. Deti si vytvorili nové priateľské vzťahy a naučili sa samostatnosti. Všetky deti boli odhodlané prísť na LVVK aj v budúcom roku.
To je podľa mňa úspech.

Anna Maronová