Nedeľa, 11 December 2016 22:30

Markus Zusak:
Zlodejka kníh

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Táto kniha je o dievčati menom Liesel Memingerová, ktorú si v desiatich rokoch adoptovali rodičia Hans a Rosa Hubermannovci.
Liesel si našla dobrého kamaráta Rudyho Steinera, do ktorého sa neskôr zaľúbila. Čítať a písať ju naučil jej adoptívny otec, pretože Liesel túžila čítať knihy, no nevedela to. Jej otec pracoval ako akordeonista v miestnej krčme a mama prala a žehlila bielizeň starostovi a jeho žene.
Prvýkrát Liesel ukradla knihu na námestí, na Hitlerove narodeniny, pri pálení kníh, keď jedna z nich nezhorela.Tento čin videla starostova žena a raz, keď jej Liesel niesla ožehlené oblečenie, dovolila jej u nej v knižnici čítať knihy.

Raz zaklopal na dvere Lieseliných adoptívnych rodičov cudzí muž menom Max Vandenburg, Žid, ktorý hľadal úkryt pred Hitlerom.
Max počas pobytu u nich vážne ochorel a Liesel mu čítavala na spríjemnenie dlhých chvíľ knihy. Keď už nemala čo čítať, vybrali sa knihu spolu s Rudym, ktorý potreboval jedlo, ukradnúť do starostovho domu.
Jedného dňa musel od Lieselinej rodiny Max odísť, aby ich ochránil, pretože Hans ponúkol kus chleba Židovi počas pochodu po Himmelstrasse.
Hansa povolali na vojnu, kde sa vážne zranil. To mu umožnilo návrat späť k rodine.

Rosa dala Liesel denníček, ktorý dostala od Maxa, aby si mohla začať písať vlastnú knihu. Počas večerného písania v pivnici nastalo bombardovanie mesta Rusmi. Z ich ulice prežila jediná osoba. Kto to bol? Ako dopadol Max po odchode od Hubermannovcov? Odpovede nájdete v tejto skvelej knihe, ktorá opisuje ťažké časy počas druhej svetovej vojny prostredníctvom života mladej dievčiny.

Simona Predná

backNaspäť