logo.png
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes3175
mod_vvisit_counterVčera2981
mod_vvisit_counterTento týždeň3175
mod_vvisit_counterTento mesiac78661
mod_vvisit_counterVšetky2769608
Napísal užívateľ Administrator   
Streda, 03 Apríl 2024 19:57

Mesiac knihy na 2. stupni

Hoci sa na hodinách slovenského jazyka a literatúry venujeme práci s knihami pravidelne, v marci sme sa zapojili aj do iných aktivít, cieľom ktorých bolo zvýšiť záujem našich žiakov o čítanie.

Dňa 19.3.2024 to bol detský čitateľský maratón „Čítajme si“ organizovaný Linkou detskej istoty. Každý zúčastnený žiak musel nahlas prečítať úryvok z knihy vybranej vyučujúcim. Pri čítaní sa žiaci striedali jednu vyučovaciu hodinu. Výber kníh bol realizovaný tak, aby zodpovedal veku žiakov a zároveň ich motivoval k prečítaniu ďalších kníh daného autora, prípadne kníh s podobnou tematikou (po čítaní nasledovala diskusia vyučujúcich so žiakmi, zameraná na ich dojmy z prečítaného a ďalšiu tvorbu autora). Žiaci čítali a diskutovali o nasledovných knihách:

5. roč. – Milan Rastislav Štefánik – detstvo (Renáta Matúšková)
6. roč. – Tiborove trapasy (Lena Riečanská)
7. roč. – Kniha džunglí (Rudyard Kipling)
8.roč. – Džínsový denník (Zuzana Šulajová)
9.roč. – Jediná (Klára Jarunková)

Celkový počet zapojených žiakov: 90

V priebehu mesiaca prebehli na 2. stupni triedne kolá súťaží v prednese poézie a prózy. Tým predchádzala často neľahká práca žiakov s umeleckými textami. Mali si vybrať zaujímavú ukážku a pri jej prednese preukázať schopnosť pracovať so slovnými i mimoslovnými prostriedkami, ako aj schopnosť zapôsobiť na poslucháča. Najlepšie sa to podarilo týmto žiakom, ktorí sa zároveň stali aj víťazmi školského kola, konaného dňa 26.3.2024:

kategória 5. a 6. ročník:   kategória 7. a 8. ročník:
 1. Eliška Illová   1. Adam Kramárik
 2. Lucia Lančaričová   2. Šimon Lovecký
 3. Kristína Boorová   3. Aleš Kolník

Celkový počet zapojených žiakov: 79
Účasť v školskom kole: 17 žiakov

Marec - mesiac knihy

Počas celého mesiaca mohli žiaci posielať príspevky do súťaže „Vráťme knihy do škôl“. Podmienkou bolo prečítať ľubovoľnú knihu a napísať 0,5 – 2 strany formátu A4 o tom, prečo si dotyčný knihu vybral a čo mu jej čítanie prinieslo.

Počet zapojených žiakov:

5. ročník – 17
6. ročník – 14
7. ročník – 13

V termíne od 15.3. do 30.4.2024 je možné zapojiť sa do súťaže „Hľadáme čitateľské hviezdy“. Je určená žiakom a školám, ktoré využívajú elektronickú knižnicu KUBOedu. ZŠ s MŠ Krajné je momentálne v kategórii „malé školy“ hlavne vďaka žiakom 5. a 6. ročníka na 8. mieste. Do súťaže sa netreba špeciálne registrovať. Stačí si otvoriť aplikáciu, prihlásiť sa svojím menom a heslom a čítať. Vyhrať môžu školy aj jednotlivci, výhercom sa stane ten, kto bude čítaniu venovať najviac času.

Touto cestou by sme chceli poprosiť rodičov, aby podporovali svoje deti v čítaní kníh. Nezáleží na tom, či v tlačenej, alebo elektronickej podobe. Je vedecky dokázané, že deti, ktoré pravidelne čítajú, dosahujú lepšie výsledky v škole, majú lepšiu pamäť, slovnú zásobu, pravopis... Čítanie rozvíja ich fantáziu, obohacuje ich duševný svet. Je pre dušu tým, čím cvičenie pre telo. Len spoločnými silami môžeme dosiahnuť, že deti budú namiesto počítačových hier a sociálnych sietí venovať čas aj veciam, ktoré sú pre ne oveľa užitočnejšie.


 


Škola je zapojená od roku 2001 do projektu Infovek
Stránky obce
Internetové stránky obce Krajné
Copyright © 2024 Portál Základnej školy s materskou školou Krajné. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je slobodný software šírený pod GNU/GPL licenciou.
Vytvorené pomocou Next Level Design a redakčného systému Joomla!