mod_vvisit_counterVčera1994
Pondelok, 16 December 2019 12:55

Opekačka vo Višňovskej doline

Tohtoročný november bol hodne upršaný. Dní bez dažďa bolo málo a malí turisti sa neustále vypytovali, kedy bude ďalšia turistika. Poslednú novembrovú sobotu dlhodobo predpovedali ako slnečný deň. Tak sme sa dohodli, že sa pôjdeme prejsť. I keď celý týždeň bol zamračený a usmoklený, dúfal som, že predpoveď sa konečne raz naplní. V sobotu ráno som sa veľmi potešil. Za oblokom na bezoblačnej oblohe svietilo slniečko. Pri škole sa nás stretlo 16 detí a 5 dospelých. Na to mokro celkom dobrá účasť. Odviezli sme sa obecným autobusom do Nového Mesta nad Váhom a odtiaľ sme sa chceli pešo dostať do Krajného. Hneď na začiatku nás čakalo najväčšie prevýšenie trasy – výstup na Drapliak. Nebolo to nič zložité. Najhoršie bolo všade prítomné blato, vlhko a kaluže. Oveľa ťažší bol zostup do Višňovskej doliny po strmom zráze, vlhkých kameňoch a koreňoch, zakrytých mokrým lístím. Po mnohých pádoch a pošmyknutiach sme sa dostali dolu bez zranenia. Tu nás čakala príjemnejšia časť dňa – opekačka. Lenže konáre boli mokré, tráva vlhká a účastníci bezradní. Zachránila nás predvídavosť dospelákov.

Opekačka vo Višňovskej doline  >>> Fotogaléria

Každý z nich mal v ruksaku pribalených zopár polienok suchého dreva a triesok na zakúrenie. Takže po hodinke a pol sme odchádzali dobre nakŕmení povedľa potoka, neskôr železnice, popod Čachtický hrad do Višňového a zadnou cestou smerom do Hrachovišťa. Tu sme sa tradične zastavili na občerstvenie „Na hrachu“, doplnili sme zásoby cukrov a pobrali sa do Vápeniek a do Krajného. Až na jedného turistu, ktorý si z posledných síl zavolal odvoz automobilom. Pri stúpaní do Vápeniek sme využili služby horského nosiča, o ktorom sme nevedeli, že ide s nami. Adam bol na turistike prvýkrát a hore lúkou si naložil jedenásť ruksakov. Horšie však bolo, že pri tomto výkone stratil mobil. Ale dozvedel som sa, že v nedeľu ho našli. Putovanie sme ukončili v Krajnom za šera. Chodníky v lese sú ešte stále pekne sfarbené, ale vo vzduchu už je cítiť vlhčina a začiatok hnilobného procesu. Deň bo ale vydarený a užili sme si poslednú tohtoročnú opekačku.